A program jelenleg 16 településre koncentrálódik, a megelőzésre is felhívja a figyelmet.
A hátrányos helyzetű térségekben élők állapotát még 2013-ban kezdték vizsgálni, jelenleg 16 észak- és kelet-magyarországi település 24 praxisa vesz részt a programban. A szűréseken ez idáig a települések lakosságának több mint kétharmada, közel 25 ezer ember vett részt, köztük mintegy tízezer roma. Az alapellátás-fejlesztési modellprogram célja, hogy emelkedjen az érintett lakosság egészségben eltöltött éveinek száma, ezáltal javuljon életük minősége, továbbá az emberek ellátáshoz való hozzáférése, illetve hamarabb derüljenek ki az életmódbeli rizikóállapotok, betegségek - írta az mno.hu.
Papp Magor, a program szakmai vezetője a lapnak elmondta, olyan módszertan kifejlesztésén dolgoznak, ami a rosszabb állapotban élő, roma lakosság egészségi állapotának javítását is szolgálja, és amiben kiemelten hangsúlyos a megelőzés.
A vezető szerint az általuk készített reprezentatív felmérésből jól látszik: a telepi körülmények között élő lakosság körében közel kétszeres a diabétesz és a korai halálozás előfordulási aránya. – A mélyszegénységben élő, többségében roma lakosságnak rosszabbak a lakhatási körülményei, így a környezeti rizikófaktorok is közrejátszanak a betegségek kialakulásában. A program biztosította vizsgálatoknak köszönhetően már a szövődmények kialakulása előtti, tünetmentes állapotban lehetőség van beavatkozni – fejtette ki Papp Magor. További részletek a teljes cikkben.