Nem igazolható az a félelem, hogy különösen veszélyes betegségeket hoznának magukkal.
Súlyos, traumatizált állapotban érkező, a magyar nyelvet, de sokszor még angolt sem beszélő gyermekekkel sem humánus a magyar állam. A szükséges védelmet és ellátást magyar gyermekgyógyászoktól kapják meg - írta a népszava.hu.
„Ezek a gyerek nem sírnak. Vadidegenként is nyugodtan vizsgálhatod őket, zokszó nélkül tűrik az érintést, sebeik kötözését, a vérvétellel, a védőoltásokkal járó tűszúrást. Olyan, mintha se fizikailag, se lélekben, nem lennének jelen" – említi legjellemzőbb tapasztalatát Kovács Zsuzsanna gyermekorvos, aki kollégájával Mogyorós Judittal a menekült válság kezdete óta önkéntesként is kezeli azokat a kicsiket, akik Magyarországra tévednek.
A családok és gyermekek százezreit sújtó humanitárius krízisre a gyermekgyógyászok majd minden országban elsőként reagáltak. Így volt ez nálunk is – mondja Kovács Zsuzsanna. – Ott voltunk a pályaudvarokon, az átmeneti segélyhelyeken, a táborokban, a határátkelő pontoknál. És menekültügyi státuszuktól függetlenül ellátjuk a már itt élő gyermekeket a kórházakban, rendelőkben. Több ezer gyerek ellátásának tapasztalatai alapján állítja: nem igazolható az a félelem, hogy „különösen veszélyes" betegségeket hoznának magukkal. Banális problémákból van a legtöbb, azaz hasmenés, felső légúti hurut, sebek.
Mogyorós Judit megjegyzi: malária már előfordult. Ám ezt sem a kiindulási országból hurcolták idáig, hanem a magyar tranzitzónába való bejutás előtti várakozás alatt, Szerbiában szedték össze.
Arra a kérdésre, hogy nálunk megkapják-e az orvosi ellátást, az egyéb szükséges gondoskodást a menekülő gyermekek, az orvosok azt válaszolták: elméletileg igen. A gyakorlatról a teljes cikkben