A pozitivitási arány és az érkezők száma között nincs közvetlen összefüggés.
A rendkívüli mértékben megnövekedett migráció miatt járványügyi kockázat van, az egészségügyi szolgáltatók 72 fertőző betegség jelentésére vannak kötelezve – tudta meg a Magyar Nemzet Rétvári Bence parlamenti államtitkár írásbeli válaszából. A Harangozó Tamás MSZP-s országgyűlési képviselőnek írt reakció arra ad választ, hány menedékkérőnél végezték el a szükséges szűrővizsgálatokat. Rétvári szerint ha nincs különleges eljárást igénylő speciális eset, akkor az irányadó rendelet szerint a cseppfertőzés útján, illetve a vér által és a nemi úton terjedő betegségeket szűrik. Ilyen a tuberkulózis, a hastífusz, a szifilisz, az AIDS, a hepatitis B és C.
Az adatokból kiderül, hogy bár egyre több migráns érkezik hazánkba (a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) adatai szerint 2014 első fél évében a regisztrált menedékkérők száma 5435 volt, 2015 első fél évében már 66 788), a vizsgálatok száma nem emelkedett ugrásszerűen, sőt mintha csökkent volna.
Míg a 2014-es évben 1359 esetben végeztek szifiliszszűrést, addig az idei év első fél évében ez a szám 561 volt. A HIV-vírus tekintetében a 2014-es évben 1368 vizsgálat történt, 2015 első fél évében pedig a szifiliszhez hasonlóan 561 volt a szűrtek száma.
Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) a migránsok egészségügyi szűréseivel kapcsolatban a lapot úgy tájékoztatta, míg 2014-re vonatkozóan egész éves összesítésről beszélhetünk, addig a 2015-ös adatok csak az év első hat hónapjának adatait tükrözik, ily módon pedig csak időarányosan hasonlíthatók össze.
A számokból megállapítható, hogy az egyes fertőző betegségek előfordulási arányában nincs jelentős változás, a pozitivitási arány és az érkezők száma között nincs közvetlen összefüggés. Az elmúlt hetekben többször is tájékoztattak arról, hogy a szűréseken való részvétel aránya nem éri el a kívánatos szintet. A vizsgálatok a BÁH közreműködésével valósulnak meg, a tőlük érkezett jelzések alapján az a jellemző, hogy a szűrésre kötelezettek néhány nap alatt eltűnnek a hatóságok látóköréből, vagyis a szűréseken többségük nem vesz részt – közölte az ÁNTSZ.