Mentességet azok kapnak, akik orvosilag igazolják, hogy a gyermekvállalás egészségügyi okból (pl. meddőség) maradt el.
A fiatal házasok gyermekvállalását segítő intézkedés júliustól lép életbe, a részleteket tartalmazó kormányrendelet kidolgozása most van folyamatban. Az EMMI a hrportal.hu kérdésére azt válaszolta, hogy felvetették azt a lehetőséget a kormánynak, ha az érintett házaspár orvosilag igazolja, hogy a gyermekvállalás egészségügyi okból (pl. meddőség) maradt el, akkor az ügyfelek mentesülhessenek a piaci kamatok jövőbeni megfizetése alól is. Továbbá a minisztérium szerint még nincs véglegesen eldöntve, hogy kire vonatkozik a négy gyerek utáni szja-mentesség, de nagy valószínűséggel nem terjed majd ki más adózási formákra, adónemekre (pl. KATA, EVA stb.), mert ezek a "normál" feltételekhez képest így is lényegesen kedvezőbb közteherfizetési kötelezettséggel járnak.
2019 júliusában életbe lépő családpolitikai csomaggal kapcsolatban megkérdeztük az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy mi történik abban az esetben: Ha egy jogosult belép a programba, ám ezt követően kiderül, hogy egészségügyi okok miatt nem képes gyereket szülni, abban az esetben a magasabb kamatozású törlesztés fog rá vonatkozni vagy más megoldás is lesz?
Az EMMI válasza: „Ha orvosilag igazolják, hogy a gyermekvállalás egészségügyi okból (pl. meddőség) maradt el, akkor az igénylők a járási hivatalnál méltányosságból kérelmezhetik a törlesztési feltételek elnehezülése alól mentesülést. (Ez most praktikusan a korábban felvett kamattámogatás egy összegben való visszafizetésére vonatkozik, azonban felvetettük - jelenleg döntésre vár - azt a lehetőséget is, hogy a piaci kamatok jövőbeni megfizetése alól is mentesülhessen az ügyfél.”
Mi történik azzal az anyával, kimarad-e a kedvezményezettek köréből, aki jogosult lenne az szja mentességre (4 vagy több gyereke van), de olyan foglalkoztatási formában dolgozik, ami után nem vonnak le tőle szja-t?
„Ez jelenleg még nincs véglegesen eldöntve, de mivel a mentesség csak a személyi jövedelemadóra terjed ki, más adózási formákra, adónemekre (pl. KATA, EVA stb.) nagy valószínűséggel nem terjed majd ki. (Ezek egyébiránt a "normál" feltételekhez képest így is lényegesen kedvezőbb közteherfizetési kötelezettséggel járnak.)”- írta válaszában az EMMI sajtóosztálya.
További részletek a cikkben.