• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mérgező, egészségkárosító anyag a ruhákban

Lapszemle Forrás: Heti Válasz Online

Több gyerekruhában is rákkeltő anyagokat találtak: hazánkban kapható ruhák is érintettek.

Tavaly májusban és júniusban 82 ruházati terméket vásároltak a Greenpeace szakemberei többek között Magyarországon is. Független laboratóriumokban vizsgálták meg a ruhákat és mindben találtak valamilyen mérgező vagy káros anyagot. A Heti Válasz Online-nak Simon Gergely vegyianyag-szakértő elmondta, hogy a Magyarországon vásárolt gyermek nadrág és pulóver szettben NPE és mérgező antimon (kémiai és toxicitási viselkedése szempontjából sok tekintetben az arzénra emlékeztető vegyület) is volt, illetve az egyik népszerű áruházlánc gyerekdzsekijében az NPE-k és antimon mellett még PFC-ket is találtak – írja a Heti Válasz Online.

Az előbbi olyan mesterséges vegyi anyag, amelyeket a leggyakrabban felületaktív anyagként használnak, egyebek közt a textilgyártás során, amely károsíthatja a hormonrendszer működését.

A PFC-k pedig olyan flórt tartalmazó anyagok, amelyeket például textil- és bőrárukban találhatunk, és főleg vízlepergető tulajdonságuk miatt alkalmazzák. Sajnos ismert a szaporodási képességeket, és az immunrendszert károsító hatásuk, valamint állatkísérletek során lehetséges rákkeltő hatást is tapasztaltak – mutatott rá Simon Gergely.

Gyakran kimutatott vegyi anyag a ftalát is, amelyet elsősorban lágyítószerként alkalmaznak különböző műanyagok, különösen PVC-termékek (kábelek, rugalmas alkatrészek) gyártása során. A ftalátokról kimutatták, hogy a gyermekek fejlődését károsan befolyásolja. Az egyik legszélesebb körben használt ftalát, a DEHP például bizonyítottan károsítja az emlősök szaporodási képességeit.

Az első mosáskor gyakran kiderül, hogy „kijön" a festék, ekkor biztosak lehetünk benne, hogy ha beleizzadunk a ruhába, akkor belénk is kerül – tanácsolta korábban Simon Gergely, vegyianyag-szakértő.

Ha olyan ruhát szeretnénk vásárolni, amiben a lehető legkevesebb vegyi anyag van, akkor egyrészt válasszunk világosabb színű darabokat, esetleg ökopamutból készült termékeket, és az új ruhákat mindig mossuk ki az első hordás előtt – javasolta a szakember hozzátéve azt is: – Érdemes kerülni a plasztiszol nyomatos (matricás) darabokat is, mert ezek nagyobb valószínűséggel tartalmaznak ftalátokat.