Lehetséges, hogy nemcsak a megfertőződés kockázatát, hanem a betegség lefolyásának súlyosságát is csökkentheti a maszkviselés.
Az általános maszkhasználat, úgy tűnik, nemcsak az új fertőzések arányát csökkenti, de növeli azok számát is, akik ha meg is fertőződnek, tünetmentesek maradnak – derült ki a New England Journal of Medicine friss cikkéből, amelyről Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora készített összefoglalót, írja a Népszava.
A maszkhasználat a koronavírus elleni védekezés egyik pilléreként segít mérsékelni a betegség súlyosságát, és biztosíthatja, hogy az újonnan megjelenő megbetegedések nagyobb arányban legyenek tünetmentesek. Ha ez a hipotézis beigazolódik, lehetséges, hogy a mindenkire kiterjedő maszkviselés egyfajta „varioláció” lesz, amely immunitást generálhat, ezáltal lassíthatja a vírus terjedését az Egyesült Államokban és máshol, ahol oltásra várunk – olvasható az intézmény honlapján megjelent cikkben.
A maszkviselés, azáltal, hogy meggátolja a különböző légúti vírusrészecskék bejutását az orr- és szájüregbe, megvédheti viselőjét az esetleges fertőzéstől. A rektor szerint a világszerte végzett kutatások azt sugallják, erős összefüggés van az általános maszkhasználat és a járványkontroll között. A legújabb virológiai, epidemiológiai és az ökológiai adatok arra a feltételezésre vezettek, hogy a szájmaszk mérsékelheti a betegség súlyosságát is a fertőzött emberek körében. Ez a hipotézis összhangban áll azzal a régóta fennálló elmélettel, miszerint a betegség súlyossága arányos a bejutott vírusszámmal.
"Ha a vírusrészecskék száma determinálja a SARS-CoV-2 súlyosságát, helytálló a hipotézis, miszerint a maszkviselés csökkenti az átjutó víruspartikulumok számát, és ezáltal mérsékli a betegség későbbi klinikai lefolyását. Mivel a maszkok (típustól függően) képesek megszűrni a vírusokat tartalmazó aerosolt, csökkenthetik a fertőzött ember által kilélegzett vírus mennyiségét. Ha ez az elmélet beigazolódik, az általános maszkhasználat növelheti a tünetmentes SARS-CoV-2 infekciók számát" – írta a rektor.