Tévhit, hogy minden esetben az út jobb oldalára szükséges félrehúzódni, legcélszerűbb halszálka formában elengedni a mentőautót, az út két szélső oldalára húzódva.
Mentőt hívni egyszerű feladatnak tűnhet, de vajon éles helyzetben is meg tudja-e az ember őrizni a hidegvérét? Az Országos Mentőszolgálat Alapítvány 14 ezer embert kérdezett meg a Szép Mentés! teszt keretében, hogy megtudja, mennyire vagyunk talpraesettek, amikor tárcsázni kell a 112-t. Az eredményekről most a femina.hu számolt be. A Mentésügyi Tájékozottsági Index 2021-ben tízes skálán 8,6 lett.
A kitöltők tudják, hogy melyik számon érjék el az életmentőket, a döntő többség pedig helyesen nyújtana részletes tájékoztatást a mentésirányítónak arról, hogy hol és milyen esemény történt, segítve ezzel a mentők munkáját. Talán meglepő, de mindenképpen biztató eredmény, hogy 10-ből 9 ember nem csak értesítené a mentőket, de a segítségnyújtást is megkezdené a kiérkezésükig. Akik így válaszoltak, már biztosan tudják, hogy a mentésirányító szükség esetén vonalban marad, és instrukcióival segíti a laikusokat az elsősegélynyújtásban, így nem csak magára számíthat.
Egyre többen ismerik az Országos Mentőszolgálat ÉletMentő Applikációját is, amelynek letöltésével már mobilon is értesíteni lehet a mentőket.
A válaszokból az is kiderült, hogy az autóban ülve még a magabiztos sofőrök keze is megremeghet, amikor szirénázva közeledik feléjük a mentőautó. Tévhit, hogy minden esetben az út jobb oldalára szükséges félrehúzódni.
10-ből nem egészen 7-en tudták jól, hogy autópályán a belső sávban az út bal oldalára, a külsőben a jobb oldalára kell húzódni, három vagy többsávos úton pedig arra kell törekednie az embernek, hogy szabadon hagyja azt a sávot, ahol a mentőautó halad.
Legcélszerűbb halszálka formában elengedni a mentőautót, az út két szélső oldalára húzódva. Továbbiak a cikkben