• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mesterséges intelligencia diagnosztizálhat az orvosok helyett

Lapszemle 2022.08.31 Forrás: vg.hu
Mesterséges intelligencia diagnosztizálhat az orvosok helyett

Az MI segíthet meghatározni, hogy egy adott kezelés mennyire lenne hatékony a páciens számára.

A mesterséges intelligencia egyik területe, a gépi tanulás nagyfokú fejlődésen ment keresztül az orvosi diagnosztika terén: algoritmusaik segítségével valós képet kaphatunk a páciens egészségügyi állapotáról, elősegítve a hatékony kezelési módszer megtalálását - írja a vg.hu.

Napjainkban minden eddiginél fontosabbá vált a páciensek állapotának hatékony, pontos és költséghatékony felmérése, a gépi tanulás pedig kulcsfontosságú szerepet játszhat e cél elérésében. A gépi tanulás a mesterséges intelligencia azon ága, amely az adatokat felhasználva leképezi az emberi tanulási módszerét, és folyamatosan javítja az adott feladatra vonatkozó teljesítményt.

A megnövekedett adatmennyiség miatt az egészségügy különösen alkalmas a gépi tanulásra: ma a világ adatainak mintegy 30 százalékát ez az ágazat generálja. Mindez részben az elektronikus egészségügyi nyilvántartási rendszerek széles körű használatának köszönhető, amely először az 1990-es években terjedt el. A betegek adatainak digitalizálása nemcsak a meglévő adatmennyiséget növelte meg, hanem a gépi tanulási alkalmazások számára is könnyen hozzáférhetővé tette azokat. 

...

Számos módon lehet hasznosítani a gépi tanulást az orvoslásban. Az egyik ilyen felhasználási mód a prediktív modellezés, mellyel a szolgáltatók hatékonyan megjósolhatják, hogy egy magasabb kockázatú betegcsoportba sorolható betegnél kialakulhat-e szepszis vagy más típusú szövődmény beavatkozás után. Ez segíthet annak meghatározásában, hogy érdemes-e extra megelőző intézkedéseket hozniuk a kockázat csökkentése érdekében, például rendszeres ellenőrzésre hívni a betegeket, vagy optimalizálni az erőforrásokat a potenciálisan magas kockázatú betegek megcélzása érdekében.

Emellett a gépi tanulási modellek felhasználhatóak a diagnózisadatok elemzésére, hogy megjósolhassák, mely betegek szorulnak a legsürgősebben ellátásra, és azonosítani tudják a kórtörténetükben lévő hiányosságokat.

A gépi tanulás a beteg teljes körű egészségügyi kórtörténetének kielemzésével segíthet a szolgáltatóknak annak meghatározásában is, hogy egy adott kezelés mennyire lenne hatékony a páciens számára, ezáltal lehetővé téve a legbiztonságosabb és leghatékonyabb gyógyszer megtalálását.

További részletek a cikkben.