• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mézesmadzagként csábító étrend-kiegészítők

Lapszemle Forrás: Magyar Nemzet

Napirenden van hazánkban az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos jogszabályok szigorításának kérdése.

A közelmúltban függesztették fel egy fogyasztó hatású étrend-kiegészítő forgalmazását, mivel feltételezhetően veszélyes gyógyszerhatóanyagot tartalmaz. Az eset kapcsán a Magyar Nemzet járt utána a részleteknek.

– Komoly problémát jelent, hogy az interneten keresztül, jellemzően külföldi forgalmazóktól bárki könnyen megrendelhet hasonló készítményeket – nyilatkozta a lapnak Lugasi Andrea, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) főigazgató-helyettese. A szakember hangsúlyozta, jelenleg is napirenden van az étrend-kiegészítőkkel kapcsolatos jogszabály szigorítása. Felhívta a figyelmet arra is, hogy étrend-kiegészítők tucatjai találhatók a piacon, de bizonyos betegségek esetén a termékek használata veszélyes lehet.

– Azoknak a vásárlóknak, akiknek magas a vérnyomása vagy szív- és érrendszeri problémájuk van, esetleg vese-, májbetegséggel küzdenek, továbbá véralvadási zavaruk van, nem ajánlanám az étrend-kiegészítőket. Jelenleg nagyon kevés az olyan tudományos vizsgálat, ami az étrend-kiegészítőben található növényi anyagok gyógyszerekkel együtt gyakorolt hatásával kapcsolatban készült volna – magyarázta Lugasi Andrea.

A lap megtudta, hogy hazánk uniós csatlakozása óta megváltoztak a jogszabályok, így a táplálékkiegészítők (azaz a sportolóknak szánt készítmények) esetében a gyártóknak még új termékek piacra való bevezetése esetén sincs bejelentési kötelezettsége. Étrend-kiegészítők esetén ugyan a forgalmazóknak kötelező a készítményekkel kapcsolatos dokumentáció elküldése az OÉTI-nek, de a termékek laboratóriumi vizsgálatára nincs mód. Jelenleg tehát az OÉTI az iratokban található hatóanyagok alapján dönt a forgalomba bocsátásról.

A főigazgató-helyettes elmondta, az olyan növénytartalommal rendelkező készítmények forgalmazását, ahol a tudományos adatok jelzik a lehetséges egészségkárosodást, az OÉTI jelentését követően a Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv tiltja meg.
Lugasi Andrea rámutatott arra is, hogy nem valósak azok a hirdetések, amik arról szólnak, hogy egy hónap alatt tíz-tizenöt kilogrammtól is meg lehet szabadulni az étrend-kiegészítők segítségével, sőt tilos is ilyet hirdetni. Továbbá, hogy hajhullás esetén pár hét alatt igazi hajzuhatag növeszthető a kapszula szedése után. A főigazgató-helyettes a fogyókúrás étrend-kiegészítő szerekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy számos típusuk létezik.

– Egyes készítmények vízhajtó hatásúak, így gyorsan, akár egy hét alatt is 3-4 kilogramm súly-vesztést okozhatnak. De a fogyás nem tartós, ugyanis egy idő után a szervezet hiányolni kezdi az elvesztett folyadékmennyiséget, amit vissza is szerez a kilókkal együtt – magyarázta a szakember. Hangsúlyozta, a hashajtó hatáson alapuló karcsúsító szerekkel is hasonló a gond.

– Ha az ilyen hatású terméket rendszeresen használják, a bélnyálkahártya tönkremegy és a tápanyagok felszívása is korlátozottá válik. Így tehát nemcsak sovány lehet az, aki étrend-kiegészítőt szed, hanem beteg is – mondta Lugasi Andrea.

A főigazgató-helyettes kifejtette, vannak olyan termékek is, amelyek rostanyagot tartalmaznak és teltségérzetet okoznak. Az ilyen kapszulák hatása is csak addig marad fenn, amíg a szert folyamatosan adagolják. A főszabály az, hogy igazi, tartós fogyás csak megfelelő étrenddel és fizikai aktivitással érhető el.

– A vitaminokból, ásványi anyagokból is lehet túl magas dózist alkalmazni. Az A-vitaminnak például emiatt lehet magzatkárosító hatása. A nagy dózisban fogyasztott C-vitamin vesekövet okozhat. A fokozott E-vitamin-bevitel vérzékenységet idézhet elő – sorolta Lugasi Andrea. Hangsúlyozta, számos gyógynövénynek májat, vesét, központi idegrendszert károsító mellék-hatása van.
– Sajnos az étrend-kiegészítők azért is lehetnek veszélyesek, mert felügyelet nélkül bármeddig szedhetők.