A listán legrosszabbnak számító magyar adattal szemben az olaszok állnak.
Egy 25 éves, felsőfokú végzettségű magyar férfi várható élettartama 14 évvel hosszabb, mint a középfokú tanulmányait be nem fejező, hasonló korú társáé - derül ki az OECD 2017-es, 23 országot vizsgáló elemzésből. A listán legrosszabbnak számító magyar adattal szemben a sor másik végén az olaszok állnak a képzettek és képzetlenek közötti, mindössze 3,8 évnyi különbséggel – olvasható a napi.hu portálján.
Az iskolázottság egyéni és társadalmi előnyei közül a kutatásokban a munkaerőpiaci előnyök (magasabb foglalkoztatottság és magasabb bérek) a leghangsúlyosabbak, pedig a képzettség számos más területtel is szoros összefüggésben áll, közte például a várható élettartammal és az egyéni egészségi állapottal. Az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének (GVI) elemzése ez utóbbiakat boncolgatja a képzettség előnyeit széles körben felmérő 2017-es OECD tanulmány alapján.
Kutatások egyértelműen bizonyítják, hogy a magasabb végzettséghez magasabb várható élettartam társul társadalmi csoportoktól és országoktól függetlenül. Azaz, ha eltérő mértékben is, de a képzettség pozitív hatása mindenkinél és mindenhol jelentkezik.