Működését egy 2014-es miniszteri rendelet szabályozza, és ez határozza meg a feladatköreit is.
Átírná a Belügyminisztérium a Magyar Orvosi Kamara (MOK) hatásköreit. A benyújtott törvénymódosítás szerint a tárca azt is szorgalmazza, hogy a folyamatban lévő etikai eljárások az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz kerüljenek át. Az ETT működését a hvg.hu mutatta be.
Az ETT a törvény szerinti meghatározás szerint nem más, mint az egészségügyért felelős miniszter – tehát Pintér Sándor – javaslattevő, véleményező és tanácsadó testülete, tagjait a miniszter nevezi ki, és a törvényességet is ő felügyeli. Működését egy 2014-es miniszteri rendelet szabályozza, és ez határozza meg a feladatköreit is.
Az ETT tagjait a miniszter orvosok, az orvostudományi kutatás területén jártas személyek, más tudományágak elismert képviselői, egészségügyi szakdolgozók, valamint laikus személyek közül választhatja ki hároméves időtartamra. Egyedül az elnök az, akinek személyéről előzetesen ki kell kérnie a Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztályának véleményét.
A tanácsnak több különböző bizottsága van: Tudományos és Kutatásetikai Bizottság, Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottság, Humán Reprodukciós Bizottság (ETT HRB), Nemzeti Orvostudományi Kutatási Központ, Klinikai Kutatási Bizottság (ETT KKB), és Regionális Kutatásetikai Bizottságok Elnökeinek Testülete (ETT REKEBET). További tudnivalók a teljes cikkben