Az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan egyre többen vannak azok, akik rettegnek minden kórtól.
A válasz egyszerű: nem tudni. A tudomány ez irányba folytatott kutatásai alapján nem bizonyított, hogy az okok gyerekkorra vezethetőek vissza. Tény, ha valaki túl fiatalon találkozott a halál tényével vagy épp egy súlyos betegség következményével, a szenvedéssel, melyet lelkileg nem tudott feldolgozni, nagyobb eséllyel állhat be a betegek táborába. A környezetében látott és hallott túlzott aggódás pedig csak ronthat a helyzetén – írja a borsonline.hu portálja.
Az orvosok jó része a mai napig nem veszi komolyan a hipochondriát, pedig szakmai segítség nélkül a betegek komoly pszichiátriai tüneteket produkálhatnak, ami már a napi életvitelüket is megnehezítheti. Az egészségért való aggódás teljesen felőrli a szervezetüket és ez valódi, testi elváltozásokhoz vezethet. A legtöbb beteg az első csoportba tartozik és aktuális, akár másnak fel sem tűnő bajából a lehető legrosszabbra gondol. Például nem iszik elég folyadékot, ami miatt megfájdul a feje, de ő azonnal agydaganatra gyanakszik, vagy elvágja a kezét és órákig fertőtleníti, attól félvén, hogy belement egy baktérium, és ezért elveszítheti a végtagját.
A gyógyulást két tényező tudja negatív irányba befolyásolni. Az egyik, ha maga az illető nem ismeri fel kórképe súlyosságát, a másik, ha rossz szakemberhez fordul. A legjobb megoldás, ha pszichológushoz irányítjuk a bajba jutottat. A gyógyulás így sem egyik napról a másikra következik be, akár hónapokig, évekig is eltarthat.