Az egészségügyi államtitkár kiemelte: a sebészeti ügyeletet nem vállaló budapesti kórházakból nappali kórház lehet, a jövő egészségügyében pedig az "ügy" helyett a "törődésre" helyezné a hangsúlyt – írja a
Napi.hu portálja, amely interjút készített az egészségügyi államtitkárral.
- Milyen egészségügyről álmodik valójában, hova szeretne eljutni az átalakítással 5-10 év múlva?
- Olyan egészségügyet szeretnék, ami nem "ügy", hanem "törődés". Angliában például healthcare-ről beszélnek, ez a care, vagyis a törődés nálunk szinte eltűnt. Jó lenne, ha újra a beteg igénye kerülne előtérbe és nem az intézményben működők aktuális érdeke. Ha ez így van, akkor minden más is e köré fog épülni. Ebből persze nem minden forintosítható.
- Egy minapi konferencián arról beszélt, hogy az alapellátásba juttatott 10 milliárdos pluszért kérni fognak valamit cserébe. Erre gondolt?
- Igen. Szeretnénk, hogy a háziorvosok a következő 2,5-3 évben szűrjenek át mindenkit, az első felmérés után pedig legalább 3 évente egyszer ismételjék ezt meg.
- Kérnek mást is?
- Jó lenne növelni a jelenlegi heti 15 órás rendelési időt, de még erről is lesz egyeztetés az alapellátók képviselőivel. Amúgy a háziorvosok 90 százaléka most is többet rendel ennél.
- Tegyük fel, hogy optimális elosztásban megvannak az ellátási pontok. Ki fog gyógyítani a HR-krízis közepette?
- Az OECD adatok alapján nem állunk rosszul orvossal, csak éppen nem mindenki azt csinálja, mint ami a dolga lenne. A magyarországi recepteken megjelenő pecsétek darabszáma 8 év alatt 30 ezerről 29 ezerre csökkent.
- Azt akarja mondani ezzel, hogy nincs orvoselvándorlás?
- Nyolc év alatt csupán ezerrel csökkent az aktív pecsétek darabszáma. Akik elmentek, itt vannak, és használják a pecsétjüket. Ez az állításom. Úgy mentek el, hogy itt is vannak, meg ott is. Nem mindenki távozott életvitelszerűen, viszont a lakosság száma ez alatt az idő alatt több százezer fővel csökkent.