Ha megnézed, hogy néz ki itt egy ötven pluszos főorvos, azt látod, hogy te nem akarsz ilyen lenni.
Valóban létezik a hazai orvoshiány, vagy ez csak „lakossági érzet", ahogy az államtitkár mondja? A háziorvosok jelentős hányada pár éven belül nyugdíjba megy, a fiatal orvosok pedig szívesebben mennek külföldi kórházakba, mint a magyar vidékre. A hálapénz valakit itthon tart, de mást meg elüldöz. Hiába kaptak ősztől százezres fizetésemelést az orvosok, ha a magyar egészségügy közege továbbra is kiábrándító. A munkaerőhiányról szóló riportsorozatának harmadik részében az orvoshiánynak járt utána a Mandiner.hu szakorvosokat, háziorvosokat, rezidenseket és az egészségügyi államtitkárt is faggatva.
Orvosként azért meg lehet élni Magyarországon. Az nem gond. De hogy jól élj, legyen kocsid, el tudj menni nyaralni, ahhoz már plusz munkát kell vállalni. Mondjuk havonta 5-6 ügyeletet – de ez nem zsákbamacska, ezt tudod előre" – mondja a Mandinernek Ádám, aki miután végzett az egyetemen, néhány évig dolgozott aneszteziológusként egy budapesti kórházban, majd a fenti közvetítős történet után egy német kisváros kórházában kötött ki. Itt nagyjából ugyanennyit kell ügyelnie, tehát egy hónapban két hétvége rámegy, de négy-ötszörösét keresi az itthoni fizetésének.
Ádám mégsem elsősorban a pénzt nevezi meg, amikor arról kérdezzük, mi motiválta, hogy külföldre menjen. „Ez nem arról szól, hogy otthon milyen rosszul élünk, milyen borzasztó, és több pénz kell. Hanem a közegről: a főorvosok, az ápolók, az asszisztensek ki vannak facsarva, frusztráltak. Állandó depresszív hangulatban kell dolgozni. És ha megnézed, hogy néz ki itt egy ötven pluszos főorvos, hát elrettentő. Azt látod, hogy te nem akarsz ilyen lenni" – mondta. Hiányszakmák, szakmai hiányok a teljes cikkben