• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mi történik a hazai gyógyszerellátásban?

Lapszemle MA 07:11 Forrás: Pharmaonline
Mi történik a hazai gyógyszerellátásban?

A biológikumokhoz való korlátozott hozzáférés állóvizét borította meg, amikor 2006-ban jóváhagyták a biohasonló szerek alkalmazását az EU-ban.

A hatóanyaggyártási problémák, a nem megfelelő szabályozás, a mértéktelen gyógyszerfelvásárlás vezetett az Európát sújtó gyógyszerhiányhoz – derült ki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének (MAGYOSZ) keddi konferenciáján, ahol a hazai támogatáspolitika, a klinikai gyógyszerészet és a közforgalmú gyógyszertárak helyzete is górcső alá került, írja a PharmaOnline.

Az összes gyógyszer 70 százalékát a generikumok teszik ki, a legtöbb beteg ellátása során ezeket a készítményeket alkalmazzák, amelyek nemcsak az állami rendszerek, hanem a páciensek számára is megfizethetőek – mondta a MAGYOSZ keddi, az európai és a magyar gyógyszeripar versenyképességét fókuszba állító konferenciájának második etapjában Adrian van den Hoven. A generikus és biohasonló készítmények gyártóinak érdekképviseletét Európa-szerte ellátó Medicines For Europe igazgatója azt is hozzátette, a biológikumokhoz való korlátozott hozzáférés állóvizét mozdította meg, amikor 2006-ban jóváhagyták a biohasonló szerek alkalmazását az Európai Unióban. 

– 2028-ra a biohasonló gyógyszerek az újraformulázások és az indikációbővítések nyomán ugyanolyan fontosak lesznek a betegellátásban, mint a generikumok – prognosztizálta. 

Miközben a logisztikai és egyéb költségek egyre inkább elszabadultak, a generikumok ára rögzített volt a piacon, ami – a piac konszolidációja mellett – oda vezetett, hogy a hatóanyaggyártás során felmerülő problémák azonnali gyógyszerhiányként jelentkeztek Európában – vázolta a hiánycikké váló készítmények problémakörét van den Hoven.  – A lehető legrosszabb reakciót adták minderre válaszként azok az országok – Németország és Franciaország –, amelyek a hiány megelőzése érdekében óriási mennyiségben vásárolták fel a generikus készítményeket, kemény készletezési előírásokat határoztak meg, saját beszállítóiknak a belső piacokat kellett ellátniuk, és nem engedték ki ezeket a termékeket a határaikon. Egyedül Németország például olyan mértékű készletezési igénnyel lépett fel, amely felszippantotta az olyan kisebb államok összes igényeit, mint Magyarország, Szlovákia vagy Belgium.

További részletek a PharmaOnline-on.