Nehéz elképzelni, hogy egy ilyen állat hogyan segíthet ennyit az emberi szervezetre szabott gyógymódok kifejlesztésében.
A világ leggyakrabban használt laboratóriumi tesztalanya kétségkívül az egér, ami kulcsszerepet játszik az orvosi és biológiai kutatásokban, ezáltal a tudományos és egészségügyi fejlődésben is. Az Európai Unióban a leggyakrabban használt kísérleti állatnak számít, és az Amerikai Biomedikai Kutatások Nemzeti Szövetsége (NABR) szerint is a laboratóriumi állatok 95 százaléka egérmodell. Ha nem léteznének kísérleti egerek, sokkal kevesebbet tudnánk egy sor betegségről, a ráktól kezdve a ritka, de komoly betegségekig, mint például a Duchenne-szindróma, de a koronavírus-járványra sem tudtak volna ilyen gyorsan vakcinákat fejleszteni nélküle a kutatók, írja a Telex.
Nehéz elképzelni, hogy egy ilyen, az emberre kicsit sem hasonlító állat hogyan segíthet ennyit az emberi szervezetre szabott gyógymódok kifejlesztésében – pedig kutatók nem hiába használják ideális kísérleti állatként szinte minden biológiai területen. Az egereken végzett kutatások lehetővé teszik, hogy a tudósok élő szervezetben vizsgálják a betegségek működését – ráadásul egy olyan élőlényben, ami sok szempontból jól modellezi az emberi szervezetet. Ez az alapja az új gyógyszerek, terápiák és beavatkozások fejlesztésének és tesztelésének.
A legkorábbi feljegyzések állatkísérletekről 2400 évvel ezelőttről származnak: az ókori görögök egereken dokumentáltak különféle sebészeti eljárásokat és a gyógyszereket. Kevés állatot vizsgáltak olyan részletesen, mint az egereket. A modern orvostudományban aztán a kutatók hamar felismerték, hogy az egerek – bármilyen meglepő is ez – biológiai és genetikai szempontból elég sokban hasonlítanak az emberekhez, ezért alkalmasak arra, hogy különféle betegségeket vizsgáljanak rajtuk keresztül.
A teljes információ a cikkben.