A kutatások szerint a márkás, drágább fájdalomcsillapítók jobban hatnak.
A placebojelenség megértése segíthet, hogy más, nem tudatos hatásokat is jobban feltérképezhessünk - mutat rá Rory Sutherland, az Ogilvy legendás reklámszakembere. A hvg.hu részlete az Alkímia című könyvből.
Néhány éve az Ausztrál Verseny- és Fogyasztóvédelmi Bizottság racionálisan gondolkodó ünneprontói vádat emeltek egy fogyasztási cikkeket gyártó vállalat ellen egy migrénre, egy tenziós fejfájásra, egy menstruációs görcsökre és egy hátfájásra ajánlott készítményükkel kapcsolatban. Az indoklás szerint „az egyes termékeket különböző típusú fájdalmakra ajánlják, miközben mindegyiknek ugyanaz a hatóanyaga”. A problémát az jelentette, hogy a fenti változatokat magasabb áron forgalmazták, mint az alapterméket, holott farmakológiai tulajdonságaik azonosak voltak.
Bár biztos vagyok benne, hogy a bizottság pontosan utánajárt a készítmények kémiai összetételének, pszichológiai szempontból tévedtek. Én még a fentieknél is konkrétabb problémákra ajánlott fájdalomcsillapítókat szeretnék látni: egy terméket "a slusszkulcsot keresőknek” és egyet "a reggae-kedvelők szomszédainak”. Ezekbe nem kell semmilyen pluszhozzávaló, elég, ha a csomagolásuk és a rajta olvasható ígéret más.
Az ötlet nem is annyira komolytalan: a kutatások szerint a márkás fájdalomcsillapítók jobban hatnak. Emellett, ha egy szűken definiált tünet megszüntetésére ajánlanak egy gyógyszert, felerősödik a placebohatás, csakúgy, mint az ár emelésével vagy a szín megváltoztatásával. A szóban forgó gyártó pont ezt tette, és minden egyes változtatással javított a termék hatásfokán.
További részletek a cikkben.