A koronavírus-járvány kapcsán úgy tűnik egyre többen alkalmazzák ezt a megoldást, mert azonnali javulást okoz.
Már az olaszországi intenzív osztályokon készült megrázó fényképeken feltűnhetett a kezdeti sokk után, hogy a betegeket nem a szokott módon, háton fekve lehetett látni, hanem hason fekve lélegeztetik őket. Az orvosok világszerte úgy hiszik, hogy ez a testhelyzet segíthet a legkritikusabb helyzetben lévő koronavírus-fertőzötteken - írja a propeller.hu.
A CNN-nek nyilatkozó orvos azt mondta, hogy ez az egyszerű, és semmiségnek tűnő mozdulat nagyon sok esetben hatásos, már olyan helyzetben is, amikor még csak az a kérdés, hogy intenzív osztályra kell-e vinni egy beteget, hogy gépekkel lélegeztessék. A megfordítás után majdnem minden páciens állapota javulni kezd.
A halálozást sokszor az akut respirációs distressz szindróma (ARDS), ugyanez alakulhat ki azoknál, akik tüdőgyulladásban vagy influenzában szenvednek. Hét évvel ezelőtt francia orvosok tették közzé a New England Journal of Medicine folyóiratban arról a megfigyelésükről, hogy a lélegeztetőgépre kerülő ARDS-es betegek közül jobbak a túlélési esélyei azoknak, akiket hasra fektetnek. Azóta az Amerikai Egyesült Államok területén az orvosok egy része ezt a protokollt követi, most a koronavírus-járvány kapcsán úgy tűnik egyre többen alkalmazzák ezt a megoldást, mert azonnali javulást okoz. A lélegeztetőgépen lévő betegek egy nap 16 órát fekszenek a hasukon, a többit a hátukon, hogy az orvosok a szükséges vizsgálatokat és kezeléseket el tudják végezni.
A szakemberek szerint az egész módszer lényege, hogy az oxigén könnyebben jut a tüdőbe. Háton fekvés esetén a test súlya összenyomja kissé a tüdőt, ha megfordítják a beteget, azzal gyakorlatilag a tüdő olyan részei is megnyílnak amikbe eddig nem jutott oxigén.
További részletek a cikkben.