A munkáltatók gazdasági érdekei előrébb valók, mint a dolgozók egészsége - derül ki a Pénzügyminisztérium jelentéséből.
Tavaly közel 24 ezer munkahelyi baleset történt Magyarországon, ami négyezerrel több, mint 2014-ben. A munkahelyi balesetek száma 2014 óta folyamatosan nő, és a halálos kimenetelű balesetek száma sem csökken (tavaly ugyanúgy 79 ilyen eset történt, mint 2017-ben, míg 2016-ban 80 volt ez a szám). A legtöbb munkabaleset az elmúlt 5 évhez hasonlóan 2018-banis Budapesten (4212), Pest megyében (2570) és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében (1424) történt - idézte a mérce.hu A nemzetgazdaság 2018. évi munkavédelmi helyzetéről szóló jelentésből.
Kifejezetten beszédes a jelentés egyik megállapítása erre vonatkozóan: „A veszélyes munkahelyeken, illetve veszélyes technológiák esetére a külön jogszabály szerint előírt munkavédelmi szakemberek közreműködése jellemzően megvalósult. Ugyanakkor gyakran előfordult, hogy a munkavédelmi szakember által javasolt, jól dokumentált feladatok végrehajtására a munkáltató nem intézkedett és nem szüntette meg a szabálytalanságokat. Tekintettel arra, hogy a munkavédelmi szakemberek függő helyzetben vannak a munkáltatóval, általános tapasztalatunk szerint gyakran nem a jogszabályoknak történő megfelelés, hanem a munkáltató gazdasági érdekei élveznek prioritást.„
Összességében az látszik, hogy a munkavédelmi hatóság évről évre hasonló problémákat tár fel, ám úgy tűnik, hiába a szabályozás, hiába az ellenőrzés, hiába a szankcionálás, mindez nem sokat javít a helyzeten.
A munkavédelmi hatóság tavaly 14.298 munkáltatót ellenőrzött, 72,8 százalékuknál tapasztaltak valamilyen munkavédelmi szabálytalanságot. A hatóság közel 10 ezer esetben intézkedett hiányosság megszüntetését előíró határozatban, és közel 8 ezer esetben azonnali intézkedést előíró döntést hoztak, mert olyan hiányosságokat tártak fel, amelyek a munkavállalók közvetlen veszélyeztetésével jártak.