Markáns elképzelései vannak az egészségügyi bizottság elnökének.
Bár az új kormányzatnak az egészségüggyel kapcsolatos terveit pontosan még nem ismeri, a döntéselőkészítéssel kapcsolatban markáns elképzelései vannak Mikola Istvánnak, az új parlament egészségügyi bizottsága fideszes elnökének.
A vele készült interjúban kifejtette, saját hatáskörben kiemelten vizsgálják majd többek közt azokat a szakmai kompetenciákat, amelyeket az évek során az ÁNTSZ elveszített. A munkaegészségügyet és az élelmiszerbiztonságot Európában kiemelten kezelik, ezért ideje, hogy itthon is sokkal komolyabban vegyék ezeket a feladatokat.
Azzal kapcsolatban, hogy nemrég az Egészségügyi Világszervezet, a WHO közölte, hogy Magyarországon a megbetegedést és halálozási trendek messze elmaradnak az ország társadalmi-gazdasági fejlettségétől, Mikola István elmondta, ennek oka elsősorban a környezetszennyezés és a helytelen táplálkozás, ez utóbbiért az élelmiszerbiztonság helyzete is felelőssé tehető.
Az európai csatlakozás után furcsa helyzet alakult ki, hiszen az áru szabad áramlása miatt a határokon lévő ellenőrző állomások rutinszerűen már nem vizsgálhatják a beérkező termékeket, így aztán jött például az aflatoxinos paprika, a lisztériás sajt, a melatoninos kínai tej botránya. Ezt a helyzetet sürgősen meg kell változtatni, Európában nem lehetnek olyan másodrendű országok, amelyeket a fejlettebbek piactérként használnak.
Emellett kiemelte, hogy mindenütt egyre több a lelki baj, amit Magyarországon az is tetéz, hogy egy tudományos vizsgálat szerint az emberek több mint ötven százaléka elveszítette azonosságtudatát.
- Ilyen körülmények között csaknem érthető, hogy a depresszióra hajló, meggyengült önbecsülésű tömegek érzékenyek a külső változásokra, a stresszhatásokra, nehezen tűrik a nehézségeket is, és ezért gyakrabban betegszenek meg. Márpedig a lelki bajok előbb-utóbb testi tünetekben is megnyilvánulnak. Óriási a munkanélküliség is, amelyet ugyancsak betegségnek tartok, mert csupán idő kérdése, hogy az ilyen ember mikor kezd szenvedni a szorongásoktól, a pánikszindrómáktól. A lelki bajokat pedig az ellátórendszer ma nem képes kezelni – tette hozzá.
Mikola István szerint hogy a változtatásokhoz legyen elegendő gyógyító, változtatni kell azon a merev szabályrendszeren, hogy még a belgyógyászprofesszort sem engedik háziorvosnak, csak ha előbb szakvizsgát tesz. A kérdésről a háziorvoslást hangsúlyosan képviselő kamarával tárgyalni kell, mert elfogynak a háziorvosok. A gyakornoki rendszert is felül kellene vizsgálni, mert furcsa, hogy a medikus elvégzi az egyetemet, diplomát kap, de a szabályok alapján önálló munkára képtelen. A gyakornoki képzéssel tulajdonképpen az egyetemi évek hosszabbodnak meg, az egyetem pedig erre hivatkozva visszafogja saját gyakorlati képzését, inkább elméletet oktat. Ez tévút, ami kiöli a hivatástudatot a fiatal orvosokból. Tulajdonképpen nincs háziorvos-rezidens az országban, miközben a praxisok kiüresednek. Itt is sürgősen lépni kell.