Most pedig nézzük meg, mire ment magyar adófizetői pénz az elmúlt tíz évben Erdélybe.
Miközben az alkoholizmus nagy probléma, a magyar állam egy sörgyárat támogat milliárdokkal. Székelyföldön sokan halnak meg az orvosi ellátás hiányosságai miatt, de hiába készült szakmai javaslat egy modern kórházra, arra nem jutott pénz - írta a magyarhang.org.
Neves magyarországi egészségügyi szakemberek már 2014 augusztusában – kormánypárti politikusok felkérésére – harminckét oldalas tanulmányt készítettek arról, hol kellene a magyar államnak beavatkoznia a székelyföldi egészségügyi rendszerbe annak érdekében, hogy a határon túli magyarok egészségügyi ellátása és életesélyei drasztikusan javuljanak .Mivel Hargita és Kovászna megyék jelentős területeihez képest 150 kilométeres körzetben nem létezik intervencionális kardiológia, magas a szív- és érrendszeri megbetegedések okozta elhalálozási arány. Rengeteg az alkoholbeteg, döbbenetesen nagy a pszichés betegségek és az öngyilkosságok száma, a korszerű diagnosztikai berendezések miatt a rákos megbetegedéseket túl későn veszik észre. Akkor még nem volt radioterápiás kezelés sem Székelyföldön, és akadozott a citosztatikus gyógyszerek finanszírozása is.
A jelentés javasolta egy szűrő- és egészségmegőrző program indítását. Ehhez két egészségügyi kamionra lett volna szükség, az egyik CT-vel felszerelve. Ezek akkor összesen 250 millió forintba kerültek, a programot évente 200 millióból lehetett volna üzemeltetni. A másik javaslat egy székelyföldi egészségügyi centrum felépítését szorgalmazta, ahol onkológiai, anyagcsere-, szív- és érrendszeri, mozgásszervi, valamint mentálhigiénés betegségeket diagnosztizáló és kezelő járóbeteg, illetve egy napos beavatkozást ellátó központ üzemelne. Az épület – korszerű orvostechnikai eszközökkel felszerelve – 6 milliárd forintból felépíthető lett volna.
Most pedig nézzük meg, mire ment magyar adófizetői pénz az elmúlt tíz évben Erdélybe. Az Erdélyi Átlátszó összesítése szerint a bőkezűen támogatott egyházak közül is magasan kiemelkedik az Erdélyi Református Egyházkerület: számításaik szerint 2010–2016 között 15,4 milliárd forint támogatást kaptak a Bethlen Gábor Alaptól (BGA). 2017-ben 46,6 milliárdnyi adóforint érkezett Erdélybe (ennek hatvan százaléka újra az Erdélyi Református Egyházkerülethez), aztán 2018-ban már kereken 47 milliárd csak a BGA-tól - írta a lap. Továbbiak a cikkben