A dohánytermékek adójárulék-emelése a leghatásosabb leszoktató módszer.
Az óvintézkedések ellenére a magyar iskolás gyerekek tizenkilenc százaléka alkalmi dohányos. Huszonegy százalékuk pedig nemzet dohányboltban veszi meg a cigarettát. A 2017-es dohányzásmentes világnap alkalmából hozták nyilvánosságra a Tobbacoatlas.orgon, hogy mennyibe is kerül a világgazdaságnak a füstölés. A kétbillió dolláros összeg harminc százaléka a dohányzás hatásainak közvetlen költsége, azaz a betegségek kezelése – olvasható az mno.hu portálján.
Hazánkban 12 millió dollárra (több mint hárommilliárd forintra) rúgnak a dohányzás okozta költségek. Romániában ez 14,9 millió, Ukrajnában 12,9 millió, Ausztriában pedig 8,5 millió. A legnagyobb összeg az Egyesült Államoknál szerepel, 531 millió dollár, ezt követi Indonézia 196 millióval, majd Oroszország 153 millióval.
A Tobacco Atlas a jelentés mellett a dohánytermékek adójárulék-emelését említi mint a leghatásosabb leszoktató módszert.
Ami a hazai fiatalságot illeti, részletes képet kaphatunk a dohányzási szokásokról az idén nyilvánosságra hozott Nemzetközi ifjúsági dohányzásfelmérésből (Global Youth Tobacco Survey). A tavalyi év adataiból dolgozó kutatás 7., 8., és 9. osztályos gyerekeket vizsgált. Ebből az derül ki, hogy a magyar gyerekek 75 százaléka nem dohányzik, de 32 százalékuk már cigarettázott életében. Tizenkilenc százalék az alkalmi dohányzó és öt százalékuk naponta dohányzik. Ezen belül kilenc százalék otthon cigizik, 21 százalékuk pedig nemzeti dohányboltban vásárolja a cigarettát. A felmérést egyébként a WHO az amerikai CDC-vel karöltve 1998-ban indította útjára.
Magyarországon egyébként folyamatosak az intézkedések a dohányzás visszaszorítására.