Egy hónap alatt közel négyszeresére nőtt a Szegedi Tudományegyetem adósságállománya a MÁK adatai szerint.
Míg márciusban 371 millió forintot tartottak nyilván, áprilisra megközelítette az 1,2 milliárd forintot. Vagyis, egyetlen hónap alatt 821 millió forinttal növelte a tartozását Mivel az adatok az egészségügyi intézményekre vonatkoznak, a feltüntetett SZTE megnevezés a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központot takarja, mely ezzel a budapesti Honvédkórház és a Békés Megyei Központi Kórház után az ország harmadik legeladósodottabb egészségügyi intézményévé vált - írja a délmagyar.hu.
Fendler Judit, a Szegedi Tudományegyetem kancellárja a lap kérdéseire válaszolva azt közölte, a lejárt adósságállomány nagyságrendileg most is annyi, amennyi az áprilisi adatokban szerepel. Arra a kérdésre, hogy mi az oka annak, hogy az ország harmadik legeladósodottabb intézménye a szegedi, és a felvetésre, hogy láthatóan a többi vidéki egyetemi klinikának nincs ekkora tartozásállománya, azt felelte, az eladósodottságot érdemes a teljes forgalomra vetíteni. Az SZTE összegyetemi szinten pedig nem küzd fizetési nehézségekkel, likviditása megfelelő, az adósság nem éri el a klinikai központ egyhavi pénzforgalmának szintjét.
A portál megkérdezte a kancellár asszonyt, mi az oka annak, hogy egy hónap alatt megnégyszereződött a klinikai központ adósságállománya – ő ezt „technikai és szezonális okokkal„ magyarázta. Hozzátette: olyan megszorító intézkedésre, amely a betegellátást érintené, nincs szükség. Egyes újonnan beszerzett, újrapályáztatott szolgáltatások, termékek áránál pedig már sikerült megtakarításokat elérni.
A kórházak azért adósodnak el, mert a kormány hagyja nekik. Mivel tudják, hogy úgyis kifizetik helyettük a számlát, bolondok lennének nem így tenni – fogalmazott Mihályi Péter egészségügyi közgazdász. A Corvinus Egyetem tanszékvezető professzora szerint ebben a témában arra hivatkozni, hogy az egészségügy alulfinanszírozott, értelmetlen. A hadseregben vagy a tűzoltóknál van elég pénz? – tette fel a kérdést az egészségügyi közgazdász, utalva arra, hogy ezek a szervezetek azért nem küzdenek adóssággal, mert csak annyit költenek, amennyi pénzük van. A kórházvezetők viszonyt tudják, hogy adóssághalmozás miatt még soha senkit nem rúgtak ki – fogalmazott Mihályi Péter.