A TBC cseppfertőzéssel terjedő krónikus megbetegedés. Hazánkban a múlt század elején még népbetegség volt, a lakosság nyolcvan százaléka szenvedett benne, mára azonban az alacsonyan fertőzött országok közé kerültünk. A kór fő tünetei egyebek mellett a tartós, elhúzódó köhögés, a hőemelkedés, a gyengeség, a fogyás, a nehézlégzés és az akár véres köpet. Ilyenkor mindenképp szükséges orvoshoz fordulni, és a mellkasröntgent valamint laborvizsgálatot végeztetni. Míg 1970-ben 82 ezer volt hazánkban a TBC-sek száma, 1980-ban 15 ezer, 1990-ben 11 ezer, 2000-ben 3 ezer és 2010-ben 1200. A statisztikákból kitűnik, hogy a tüdőszűrő állomások kiépítése és hatékony működése nagymértékben visszaszorította a betegséget - írta a betegség világnapja kapcsán a debreceni egyetem honlapja..
- Napjainkban a megbetegedések száma ugyan csökken, ám a nagyobb fertőzöttségű fejlődő országokból a bevándorlók újra behurcolhatják a betegséget. A tuberkulózis sokszor a HIV-fertőzéssel együtt „halálos párost" alkotva terjed. A kór újraéledését az is segíti, hogy a Mycobacterium tuberculosis nevű kórokozó ellenállóvá vált, „hozzászokott" a kezelésénél alkalmazott gyógyszerekhez, ezért a tabletták sok esetben már nem hatékonyak – véli
Szilasi Mária tüdőgyógyász professzor. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinikájának igazgatója a március 24-i TBC világnap kapcsán azt is hozzátette, hogy az egészséges, megfelelő ellenálló képességű szervezetet azonban nehezen teríti le a betegség.
2013-ban 9 millió ember betegedett meg világszerte TBC-ben, és közülük 1,5 millióan haltak bele a kórba az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. 1990 és 2013 között a betegség halálozási rátája 45 százalékkal csökkent. Becslések szerint 2000-2013 között 37 millió ember életét mentették meg a tuberkulózis diagnózisának felállításával és kezelésével. A világszervezet álláspontja szerint a betegek száma ugyan lassan, de csökkenő tendenciát mutat.