Szigorítást sürgetnek kutatók, miután egy vizsgálat rámutatott a fékpor káros egészségügyi hatásaira.
Károsabb lehet a tüdőre az autók fékbetétéből áradó fékpor, mint a dízelfüst – erre az aggasztó megállapításra jutott egy friss kutatás, mely a Particle and Fibre Toxicology tudományos folyóiratban jelent meg, írja a hvg.hu.
A szerzők a The Conversation hasábjain publikált összegzésükben kifejtik: a légszennyezettség évi hétmillió korai halálért tehető felelőssé világszerte, melyek középpontjában a közhiedelem szerint a dízelfüst áll. És bár vitathatatlanul káros az is, úgy tűnik, a fékpor még veszélyesebb is.
A szakemberek külön kategóriába sorolják a nem kipufogóból származó káros anyagokat, melyek mára a közúti közlekedésből eredő káros anyagok fő kategóriáját képviselik. Ide sorolható a gumiabroncsok és a fékek kopásából eredő por is, és utóbbi az aggasztóbb. Ennek ellenére még mindig nincs rá semmilyen szabályozás – hangsúlyozzák a kutatók.
Az is probléma, hogy ennek az egészségügyi hatásai kevéssé ismertek, mint mondjuk a kipufogógázoké. Ezen szerettek volna változtatni a kutatók, ezért laboratóriumi sejteket növesztettek, melyek a tüdő nyálkahártyáját utánozzák. Ezt követően a sejteket fékpornak és dízel kipufogógáznak egyaránt kitették.
Az eredmény: a fékpor sokkal károsabbnak tűnt több mérőszámban is.
Ilyenek a különféle tüdőbetegségek, melyek rákhoz, vagy asztmához kapcsolhatók. Érdekesség, de úgy találták, hogy ha eltávolították a fékporból a réz részecskéket, akkor ezek a kedvezőtlen hatások mérséklődtek.
A szakemberek hangsúlyozzák: az eredményeik ismeretében sürgősen meg kéne fontolniuk a döntéshozóknak az ilyen kibocsátások szabályozását is. A potenciális egészségügyi hatások mérséklésének egyik módja szerintük a fékbetétek újratervezése, bár nem fejtik ki, hogy mégis hogyan lehetne ezt a gyakorlatban kivitelezni, és mit kéne a mostani technológiák helyett alkalmazni.
További részletek a hvg.hu-n.