Világszerte nagyjából 30-35 ezer internetes gyógyszerforgalmazó hely létezik, ezeknek azonban mindössze 5 százaléka működik legálisan.
A gyógyszertörvény szerint azok a készítmények tekinthetők hamis gyógyszereknek, amelyek eredete nem igazolható, illetve összetétele és hatása nem egyezik meg a tájékoztatóban feltüntetett információkkal. A világon az antibiotikumokat és a malária ellenes készítményeket hamisítják a legtöbbet, itthon azonban némiképp más a tendencia. A házipatika.com-nak dr. Panker Ádám, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) gyógyszerhamisítási koordinációs szakreferense beszélt a tapasztalatairól.
Gyakorlatilag minden gyógyszert hamisítanak, amire van kereslet – szögezte le a szakember, hozzátéve, hogy bár meglepő, de a globálisan legtöbbet hamisított gyógyszerek az antibiotikumok és a malária ellenes készítmények. Magyarországon azonban leginkább olyan szereket hamisítanak, amelyeket a vásárlók a legális forgalomban nem vagy csak nehezen tudnak beszerezni. „Például, ha valaki olyan sok nyugtatót szeretne, amennyit már a kezelőorvosa nem ír fel neki, és egy apróhirdetési oldalon vesz néhány levéllel, akkor jó esély van rá, hogy nem eredeti gyógyszert fog kapni” – magyarázta dr. Panker Ádám.
Ahhoz, hogy egy „jó minőségű” hamisítványt, vagyis az eredetire megtévesztésig hasonlító gyógyszert valaki felismerjen, nagyon tapasztalt szakembernek kell lenni. A hamisítók ugyanis elértek egy olyan szintre, hogy a hamisítványok szinte tökéletesen ugyanúgy néznek ki, mint a valódi készítmények – mutatott rá a szakértő. A hatóság egyébként az illegálisan forgalmazott szerek között nyugtatókat, antibiotikumokat, sőt onkológiai készítményeket is talált már. További részletek a cikkben