A WHO adatai szerint a világ népességének 24,8 százaléka, azaz több mint másfél milliárd ember él vérszegénységgel.
A vashiányt és az emiatt kialakuló vérszegénységet az egyik legelterjedtebb népbetegségnek is mondhatjuk, ezért már világnapot is kapott: november 26-a vashiány napja -írja a hvg.hu.
Bolygónk lakosságának egyharmadát érinti a vashiányos állapot, amely ha tartósan fennáll, vashiányos vérszegénységhez vezethet. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a világ népességének 24,8 százaléka, azaz több mint másfél milliárd ember él vérszegénységgel. Ez leginkább a kisgyerekeket (közel minden második hat év alatti gyereket), illetve a várandós nőket érinti (41,8 %), de az iskolások és az idősek negyede, és a nem várandós nők 30 százaléka is vérszegény. A férfiaknál ritkábban fordul elő, de náluk is 12,7 százalék az előfordulása a WHO adatai szerint.
A vas elengedhetetlen az emberi szervezet működéséhez, szerepe van a DNS szintézisben, agyfejlődésben, sejtszintű energiatermelő folyamatainkban, enzim- és immunrendszerünk működésében, idegrendszeri folyamatainkban, szív és vázizomzatunk oxigén ellátásában és alapvető építőköve a vérben található hemoglobinnak, amely az oxigént szállítja a sejtekhez. Vashiányos állapotban ezért romlik az általános egészségi állapot, rosszabb a közérzet, könnyebben betegszünk meg, krónikus betegségben szenvedőknél további hanyatlás következhet be, és súlyosabb esetben vashiányos vérszegénység alakul ki
További részletek a cikkben.