A fertőzés kiváltotta daganatok terjedése visszaszorítható védőoétással vagy korai kezeléssel - a fejlett világban.
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (International Agency for Research on Cancer; IARC) listája alapján 10 kórokozó tehető felelőssé a daganatos megbetegedések mintegy 15 százalékáért - idézte a medicalonline.hu.
Bár a Lancet Global Health folyóiratban megjelent eredmények alapján a bakteriális, vírusos vagy parazita okozta fertőzéssel kapcsolatba hozható daganatos megbetegedéseknek a jelentős része a szegényebb országokra esik, a kórokozók okozta ráktípusokkal Európában is számolni kell.
Az IARC kalkulációi szerint a négy listavezető kórokozó (H. pylori, HPV, HBV és HCV) évi mintegy 2,0-2,2 millió daganatos megbetegedésért felel. A H. pylori a gyomorrákok mintegy 89 százalékát okozza, a HBV és a HCV váltja ki a primer májrákok 73,4 százalékát, míg 100 százalékban HPV okolható a cervixcarcinomákért.
Az, hogy az említett kórokozók elleni védőoltások és gyógyszeres kezelések hosszú távon a daganatos megbetegedések gyakoriságának a csökkenéséhez vezetnek-e, a jövőben derül ki. Mindenesetre biztató, hogy már 184 országban kapnak a gyerekek HBV-elleni oltást. Emellett, a nyugati országokban bevezetett HPV-elleni vakcináció is várhatóan hozzájárul a méhnyakrákos esetek számának csökkenéséhez.
Bár HCV-elleni védőoltás egyelőre nincs, az időben elkezdett gyógyszeres terápia szerepet játszhat a daganatok kialakulásának megelőzésében. Hasonlóképpen a Kaposi-szarkómás esetek száma is csökkenthető a HIV-fertőzés korai kezelésével.