Ezt derítették ki az Oxford Egyetem kutatói. Abban bíznak, hogy a felfedezésük újfajta immunterápiás módszerek kifejlesztéséhez vezethet. Gyakorlatilag arról van szó, hogy a immunrendszerük figyelmen kívül hagyja a vírust, amennyire csak ez lehetséges – mondta a BBC-nek
Philip Goulder professzor, a kutatócsoport tagja – olvasható az
index.hu portálján.
A tudósok Dél-Afrikában vizsgáltak meg 170 HIV-fertőzött gyermeket, akik nem vettek részt antiretrovírus-terápián, mégsem lettek AIDS-esek. A tesztek kimutatták, hogy a vérük minden egyes milliliterjében több tízezer vírus van, ennek ellenére sem alakult ki náluk a végzetes szindróma.
A gyermekek hasonlóan reagálnak a HIV-re, mint az a több mint 40 főemlősfaj, akiknek a köreiben a hasonló tulajdunságú SIV terjed. Persze az állatoknál több százezer évnyi természetes evolúció biztosította, hogy csak az ellenálló egyedek maradjanak fenn.
Néhány kutató szerint ennek a folyamatnak az egyik első lépését sikerült most megfigyelni az emberekben.
A Science Translational Medicine című tudományos lapban közzétett tanulmány azonban rengeteg kérdést is felvet. A gyermekek immunrendszere sokkal rugalmasabb, mint a felnőtteké, és az utóbbi agresszívabb. Fennáll a veszélye, hogy az ellenálló gyermekek egy részénél felnőttkorban alakul ki az AIDS.