Mi éri meg jobban: kifizetni a sérült hazaszállítását, vagy a külföldi gyógykezelés költségeit téríteni?
Bár lényegesen kevesebbe kerülne a társadalombiztosítónak, és a család közelsége miatt a betegnek is jobb volna az itthoni gyógykezelés, egy baleset után gyakran akkor is külföldi kórházban marad a sérült, ha indokolt lenne a hazaszállítás. Ennek egyik oka, hogy a hazai egészségbiztosítónak nincsenek azonnal frissülő adatai – tudta meg a Magyar Nemzet.
– A probléma az, hogy az ellátási költségekről nincs azonnali információ, 18 hónap is eltelhet, mire a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK, korábban: OEP) megkapja a számlát a névvel – mondta Túri Péter, a veronai baleset sérültjeit is hazaszállító Trust Air Aviation Kft. ügyvezető igazgatója, baleseti sebész. A felvázolt gyakorlat miatt igen hosszú ideig nem is tudni, mennyit fizet az állam egy külföldi kezelésért, tehát könnyen előfordulhat, hogy többszöröse lesz a kinti kezelés költsége annak, mint amennyibe – szállítható beteg esetén – akár a légi hazaszállítás kerülne.
A lapnak Túri Péter arról beszélt: 2013-ban a KSH kimutatása alapján a magyar állam 3,5 milliárd forintot fordított külföldön kezelt magyar betegek ellátásának finanszírozására. Ezzel szemben a nem légi hazaszállítás költsége mindössze 20 millió forint körül mozgott. – Fontos lenne figyelembe venni, mi éri meg jobban: kifizetni a sérült hazaszállítását, vagy a külföldi – rendkívül drága – gyógykezelés költségeit téríteni. Sokkal több betegnél lenne indokolt a hazaszállítás, mint akiknél ezt végül valóban alkalmazzák – mondta a szakember.