A fizikai, lelki, érzelmi erőszak akár az öngyilkosságig is eljuttathatja a gyermeket.
Hazánkban sok kiskorú szenved, s menekül az agresszió elől. Több tízezer elhanyagolt gyerek él az országban, évente körülbelül harmincan belehalnak a verésbe vagy az elhanyagolásba. Szomorú tény, hogy az OECD országok közül Magyarország a negyedik legrosszabb helyen áll a bántalmazás miatt meghalt gyerekek arányát tekintve – írja a Heves Megyei Hírlap – online.
A gyermekekkel szembeni erőszakos tettek sorában leggyakrabban a fizikai bántalmazás fordul elő. A legkényesebb és rendkívül nehezen bizonyítható terület a gyermekek sérelmére elkövetett szexuális erőszak, amit leginkább a családtagok követnek el. Lelki vagy érzelmi erőszaknak számít minden olyan cselekmény, amely a gyerekben tehetetlenség-érzetet, zavarodottságot, félelmet vagy bűntudatot kelt; akár a kiabálás, a trágár beszéd is.
Amennyiben a bántalmazás a gyermekkel foglalkozó szakemberek – beleértve a nevelési-oktatási, egészségügyi intézmények, bölcsődék, óvodák, iskolák munkatársait, a védőnőt, a háziorvost – számára kiderül, kötelesek írásban jelezni a gyermekjóléti szolgálatnak vagy a gyámhatóságnak. Ezután - a bántalmazás mértékétől függően - enyhébb esetekben családgondozásra, súlyosabb esetekben a gyermek kiemelésére is sor kerülhet a családból, illetve akár bűntetőeljárás is indulhat.
Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) több társszakma szakértőinek bevonásával és segítségével az elmúlt évben indította útjára a www.gyermekbantalmazas.hu honlapot, amely az első ilyen jellegű internetes oldal hazánkban. A szakmai párbeszéd erősítése mellett szól az a munka is, mellyel az OGYEI előkészítette új szakmai ajánlását. Ez a gyermekbántalmazás és az elhanyagolás megelőzését, felismerését, valamint kezelését hivatott segíteni.