Az eltolódás az ÁNTSZ szerint annak a következménye, hogy az igazi tél nálunk januárban „üt be" – olvasható a
vasarnapihirek.hu portálján.
Egyre többen fordulnak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel: jelenleg mintegy heti tízezer ember. Ha ez a szám átlépi a 15 ezret (és persze tényleg az influenzavírusnak köszönhetően), akkor lehet járványról beszélni. Meglepő módon nem az időseket sorozza a kór, az érintettek 40 százaléka 15–34 év között volt.
Ennek az lehet a magyarázata, hogy az utóbbi öt évben a fiatalok egyre kevésbé oltatják magukat, például a 18 év alattiak közül alig 20 százalék. Igaz, a fiatalabbaknak pénzbe kerül a védekezés, az ÁNTSZ ugyan 1,3 millió adagnyi oltást biztosít ingyen, de ezt leginkább a 60 év felettieknek és a krónikus betegeknek.
Sokan felteszik a kérdést: használ-e az oltás az évről évre mutálódó vírussal szemben? A válasz igen: az oltóanyag összetétele követi a vírus átalakulását, így évről évre módosul. (Ráadásul az oltás által kialakított immunológiai védelem egy év alatt annyira csökken, hogy még akkor sem véd az új fertőzéssel szemben, ha a vírus nem változott.) A 2009-es világjárvány óta jelen lévő H1N1 vírus esetében a legvalószínűbb genetikai változás.
Az elmúlt hét évben ez a vírustörzs viszonylag keveset módosult, de a népesség teljes körű átfertőződését követően kialakulhat egy új variáns. A népesség körülbelül tíz százaléka fertőződik meg évente influenzavírussal.