A teljes iskolakerülés annyira csökkenti a várható élettartamot, mintha valaki napi öt vagy több adag alkoholos italt inna.
A The Lancet Public Health szaklapban megjelent tanulmány szerint a tanultsági szint és a várható élettartam erősen összefügg egymással. Norvég kutatók megállapították, hogy minden egyes az oktatási rendszerben eltöltött év átlagosan 2 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát, írja a MedicalXpress nyomán a Telex.
Az már korábban is ismert volt, hogy azok, akik magasabb iskolai végzettséget érnek el, tovább élnek, mint mások, de arról eddig nem voltak nagyobb kutatások, hogy pontosan milyen mértékben. A mostani kutatás során azt találták, hogy a halálozás kockázata 2 százalékkal csökken minden oktatásban töltött év után. Ez azt jelenti, hogy a hatéves általános iskolát elvégzőknél átlagosan 13 százalékkal, a középiskola elvégzése után közel 25 százalékkal, a 18 évnyi tanulás pedig 34 százalékkal csökkentette átlagosan a halálozási kockázatot.
A kutatók azt is megállapították, hogy a teljes iskolakerülés annyira csökkenti a várható élettartamot, mintha valaki napi öt vagy több adag alkoholos italt inna, vagy napi 10 cigarettát szívna 10 éven keresztül.
Az egész téma egyébként nem olyan elvont, mint amilyennek tűnik: nem az oktatás maga hosszabbítja meg az élettartamot, hanem a több tanulás magasabb képzettségi szinttel, jobb munkalehetőségekkel, magasabb jövedelemmel, ezen keresztül pedig jobb egészségügyi ellátással és jobb életminőséggel jár együtt, írja a Telex.