• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Mire jutottak a Széll Kálmán-tervvel?

Lapszemle 2018.10.25 Forrás: www.nepszava.hu
Mire jutottak a Széll Kálmán-tervvel?

A kormány kevesebbet, az emberek többet költenek gyógyszerre.

A második Orbán-kormány első átfogó terveinek egyike volt a Széll Kálmán-terv volt, amelyben rögzítették, hogy 2011-hez képest több mint 100 milliárd forintot kell megspórolni a gyógyszerkasszán, írja a Policy Agenda elemzése alapján a nepszava.hu. Az is kiderült, hogy a gyógyszertári forgalom töretlenül növekszik, és az állam sem fizet kevesebbet. 

A 2008-as gazdasági válság idején körülbelül 318 milliárd forintot költött az állam gyógyszertámogatásra. Ehhez hozzáadódott 110 milliárd forint lakossági hozzájárulás, vagyis az az összeg, amit a vényköteles, támogatott gyógyszerekért az emberek a patikában kifizettek. A második Orbán-kormány 2010 után azzal szembesült, hogy a kiadások két év alatt 38 milliárd forinttal nőttek, ezért a Széll Kálmán-tervben már úgy számoltak: 2012-ben 83 milliárd, 2013-ban és 2014-ben 120-120 milliárd forint megtakarítást kell elérni.

A Policy Agenda elemzése szerint a kormány valójában nem csökkentette érdemben a gyógyszerkassza kiadási oldalát. Olyannyira nem, hogy 2017-ben már 340 milliárd forintba került a járóbetegek gyógyszertámogatása, ami 2008-hoz képet 22 milliárd forinttal magasabb, míg 2011-hez képest is csak 5 százalékkal kevesebb. Közben az emberek rákényszerülnek, hogy egyre mélyebben nyúljanak bele a zsebükbe, hiszen 2011-hez képest 10 százalékkal nőttek a lakossági kiadások a támogatott gyógyszerpiacon.

Amennyiben csak a gyógyszerfinanszírozás pénzügyi részét nézzük, akkor az látszik, hogy az állam a második Orbán-kormány hivatalba lépéséhez képest (2010. év) tavaly 3 százalékkal kevesebbet költött a betegek térítési díjának csökkentésére. Ez idő alatt a gyógyszerek esetében 23 százalékos volt az infláció a KSH adatai alapján. Általában tehát nőtt a gyógyszerek, gyógyászati cikkek ára, de közben az állam kevesebbet fordított erre. Ez két következménnyel járt:

- növekedtek a térítési díjak a támogatott gyógyszereknél, átlagosan 7 százalékkal, azaz 2017-ben 8 milliárd forinttal többet költöttek a rászorultak ezen a téren, mint 2011-ben;

- megnőtt a nem támogatott gyógyszerekre elköltött összeg is, mégpedig 27 százalékkal. Ez 30 milliárd forintos terhet jelentett a lakosságnak, és feltehetően tovább növekszik ebben az évben is.

Legolvasottabb cikkeink