Senki nem tudja előre biztosan megjósolni, hogyan alakul majd a járvány három hét múlva.
Valószínűleg csak akkor lehet szó karácsonyi lazításról, ha a következő napokban egyértelművé válik, hogy a november elején bevezetett korlátozó intézkedésekkel sikerült uralni a járványt. A korlátozások esetleges feloldásával sem lélegezhet azonban fel mindenki: a kórházak terhelése várhatóan nem csökken érdemben, és jogos az aggodalom, hogy a nagy családi összejövetelek következményeként akár újra romolhat a helyzet - írta az index.hu.
Ficzere Andrea, a Magyar Kórházszövetség elnöke, az Uzsoki Utcai Kórház főigazgatója az Indexnek azt mondta: Karácsonyra a covidosok közül még esetleg pozitív teszttel is hazabocsátanak minden jól együttműködő pácienst, akinek stabil az állapota és már nem igényel kórházi ellátást, valamint otthonában garantálható a karanténszabályok betartása.
Ezzel együtt is várhatóan több ezren lesznek december utolsó napjaiban is kórházban, közülük több száz súlyos állapotú koronavírusos beteg pedig intenzív osztályos kezelésre szorul majd. Ennek fényében az immár hónapok óta tartó fokozott fizikai és lelki terhelés, ami a más osztályokról átvezényelt orvosokat és ápolókat még külön kihívás elé is állítja, nagy valószínűséggel csak minimálisan enyhíthető.
Ficzere Andrea azt mondta, nem titkolja, nagyon aggódik a kórházak dolgozói miatt, mert nagyon fáradnak, hatalmas a teher rajtuk, és nem csak a rengeteg beteg miatt. Otthon is szeretnének teljesíteni, miközben alig találkoznak a szeretteikkel, mindez pedig odavezet, hogy láthatóan fogy az erejük és a türelmük.
Ferenci Tamás biostatisztikus szerint a helyzet az, hogy senki nem tudja előre biztosan megjósolni, hogyan alakul majd a járvány három hét múlva, de jelenleg még azt sem, hogy a nagyjából ugyanennyi idővel ezelőtt bevezetett szigorításokkal sikerült-e, illetve mennyire sikerült visszafogni a vírus terjedését.
Ha a járványgörbét tartósan el szeretnénk laposítani, akkor mindaddig be kell tartani és tartatni az alapvető és az adott helyzethez igazodó óvintézkedéseket, amíg a lakosság 60-70 százaléka nem lesz védett a koronavírustól, vagy úgy, hogy már átesett a fertőzésen, vagy úgy, hogy megkapta a védőoltást.