Hosszú ideig eléldegélnek az elhalt magzatokból származó, magukat újratermelő idegen sejtek a női szervezetben.
Erre jutott egy jó nevű amerikai kutatóintézet. Igen valószínű, hogy ezek a felelősek bizonyos, szinte kizárólag nőket sújtó betegségekért. A kutatások viszont még az elején tartanak, így a genetikusok, az orvosok nincsenek tisztában a jelenség valós következményeivel - írja a hvg.hu.
A nők jelentős hányadában találtak Y-kromoszómát tartalmazó sejteket amerikai kutatók, holott ez elvileg lehetetlen: a nőkben két X, míg a férfiaknak egy X és egy Y kromoszóma hordozza a géneket. A tudósok szerint egy fiúgyermekkel való várandósság eredményeképp maradhatnak az anyában Y-kromoszómák, ugyanakkor a Fred Hutchinson Cancer Center kutatói olyan nők egyötödében is találtak férfi DNS-t, akik sosem szültek fiút.
A jelenség oka is hátborzongató – legalább is azok számára, akik nem ismerik a jelenség biológiai hátterét. Klujber Valéria genetikus szerint arról van szó, hogy a korábbi magzatok megmaradhatnak sejtcsomók formájában a nőkben.
Az a nő, aki rendszeresen él nemi életet, és a partnerével nem védekeznek, akár minden hónapban megfoganhat. Egy-egy szeretkezés alkalmával a női szervezetbe jutó több millió ondósejt igen szívós, akár napokig életképesek a számukra idegen környezetben. Az legtöbbször nem derül ki, hogy fogantatás történt, sok megtermékenyített petesejt ugyanis nem ágyazódik be, vagy ha mégis, nem tud továbbfejlődni. Ez a természetes szelekció lényege – mondja a genetikus. Hozzátéve, hogy a korábbi magzatok sejtcsomók formájában akár évtizedekig eléldegélnek bennünk, hiszen osztódással folyamatosan újratermelik magukat.
További izgalmas fordulatok a teljes cikkben