• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?

Lapszemle 2025.01.07 Forrás: hvg.hu
Mit tud az ájurvédikus gyógyítás, hogy ilyen sokan hisznek benne?

Az Indiában több mint ötezer évvel ezelőtt született ájurvéda a világ egyik legrégebbi gyógyító rendszerének számít.

Nem várt fordulatként, indiai utazásának következményeként, Orbán Viktor nevét egyszer csak egyszerre kezdtük el emlegetni az ájurvédával, az indiai hagyományos orvoslással. Az ígéret, hogy az ájurvéda nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre és az egyensúly helyreállításával gondoskodik az egészség megőrzéséről, vonzónak tűnik a nyugati világban is. Az Indiában több ezer évre visszatekintő gyógyászati rendszer ígéreteit ugyanakkor nem igazolja vissza a tudomány, írja a hvg.hu.

Múlt év októberében szakértők, gyógyítók és tudósok gyűltek össze Delhiben egy konferencián, amelyet azzal a céllal rendeztek, hogy az ájurvédikus gyógyítás tudományos hitelességét járják körbe. „Az ájurvédát nemcsak mint hagyományos gyakorlatot népszerűsítjük, hanem mint tudományosan igazolt rendszert, amely a legnagyobb kihívást jelentő egészségügyi állapotok közül is tud néhányat kezelni” – mondta a konferenciát szervező kutatóközpont igazgatója.

Hogy az ájurvéda népszerűsége mennyire áll arányban a tudományos megalapozottságával, arra egyelőre könnyű válaszolni: nagyrészt semennyire. Részben azért, mert kevés kutatás zajlik a témában, részben azért, mert a meglévő kutatások sem igazolták az ájurvéda állításait. Ez azonban nem akadályozza meg a gyógyulni vágyókat, hogy a módszereihez folyamodjanak, és ezt már a nyugati országokban is megtehetik. Sőt Magyarországon is, például annak a Krishna Kumarnak köszönhetően, aki itt működtet ájurvédikus gyógyító központot, és aki felbukkant az épp Indiában tartózkodó Orbán Viktor mellett.

Az Indiában több mint ötezer évvel ezelőtt született ájurvéda a világ egyik legrégebbi gyógyító rendszerének számít, amely a fizikai, mentális és érzelmi egészség természetes és holisztikus megközelítésén alapul.

Maga a szanszkrit eredetű ájurvéda szó azt jelenti: az élet tudománya. Nagy általánosságban talán úgy lehet megragadni a filozófiáját, hogy abból indul ki, minden mindennel összefügg, az általános egészség és jólét záloga pedig éppen ezeknek az összefüggéseknek az egyensúlya és harmóniája. Az ájurvéda rendszerében ez egyúttal azt is jelenti, hogy a betegség akkor üti fel a fejét, ha ez az egyensúly kibillen, a harmónia megszűnik.

További részletek a hvg.hu-n.