• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mitől nyílik pontosan a rendelőajtó?

Lapszemle Forrás: Népszabadság

A tapasztalatok szerint a kisebb intézmények könnyebben képesek tartani az előjegyzési időpontokat, mint a nagyobbak.

A legtöbb szakrendelésen ma már betegelőjegyzés alapján fogadják a pácienseket. A lap utánajárt, mi az oka annak, hogy míg az egyik helyen pontosan hívják be a beteget a rendelőbe, addig máshol órákig kell várakozni a hónapokkal korábban előzetes időpontra bejegyzett vizsgálatra.

Tóth Árpád, a Veszprém megyei kórház orvos igazgatója elmondta, számos területen előfordul, hogy az orvosnak egyszerre kell helytállnia a kórházi osztályon és a szakrendelésen. Ha a rendelésről egy sürgős eset miatt áthívják a kórházi osztályra, máris borul az előjegyzés. Véleménye szerint a betegelőjegyzés pontos működtetése inkább szervezési kérdés. A veszprémi kórházban az egyes osztályok saját maguk állítják össze az előjegyzési listákat. Tóth szerint eltérő színvonalon működtetik a rendszert. Mint a lap megtudta, a veszprémi kórházban azt tervezik, hogy egy éven belül bevezetik a központi beteg-előjegyzési rendszert.

A tapasztalatok szerint a kisebb intézmények könnyebben képesek tartani az előjegyzési időpontokat, mint a nagyobbak. Veszprémben 119 szakrendelés működik, míg a várpalotai kórházban csak 14, és a napi orvos-beteg találkozások száma is jóval kevesebb. Ez az egyik oka annak, hogy Várpalotán szinte percre pontosan képesek tartani az előjegyzéseket, másrészt pedig ezt az intézményt egy magáncég működteti, amely jórészt éppen a munkaszervezés hatékonnyá tételével tudta kivezetni a kórházat az anyagi csődből.

Az egészségügyi intézményekben általános gyakorlat a betegelőjegyzés, a háziorvosok többsége azonban nem alkalmazza ezt a rendszert. Antal Géza Veszprém megye egyik betegjogi képviselője szerint ez érthető, miután egy faluban kiszámíthatatlan, hogy egy-egy páciens vizsgálata mennyi ideig fog tartani, hiszen az emberek másmás panasszal érkeznek a háziorvoshoz. Szilárd András háziorvos, a Háziorvosok Csongrád Megyei Egyesületének elnöke azt mondja: a háziorvos számára nincs előírva, mennyi időt kell töltenie egy beteggel, de ha véletlenül házhoz kell mennie, akkor gyakorlatilag képtelenség bármiféle menetrendhez tartania magát.