A mostani egészségügyi rendszer működése csak úgy lehet sikeres, ha annak előkészítése szakmai és társadalmi konszenzuson alapul.
Az orvosi kamara elnöke azzal indokolta az átalakítás szükségességét, hogy az orvostudomány területén folyamatosan új eszközök, technológiák jelennek meg, példaként említette, hogy több olyan eljárás van, amit régebben kórházban kellett, de ma már lehet járóbeteg-ellátásban is el lehet végezni, vagy akár gyógyszeres kezeléssel ki lehet váltani, írja az Index.
Tehát szükség van az újabb és újabb kiigazításokra, de a mi felfogásunk szerint nem csak másnak, de sokkal rugalmasabbnak, adaptívabbnak kell lennie a szerkezetnek, hangsúlyozta Kincses Gyula, mondván, nem lehet a mostani csúcsterhelésnek megfelelő fertőző vagy intenzív ágyat rezerválni arra az esetre, ha jön a negyedik hullám, de meg kell lennie annak a képességnek és annak a feltételrendszernek, hogy egy újabb hullám esetén pillanat alatt, szabályozottan tudjon átalakulni az ellátórendszer. Ehhez a mostani széttagolt rendszer helyett korszerűbb, egyszerűbb szerkezetre van szükség.
A MOK elnöke leszögezte: nem egy egyszeri átalakítás szükségességéről van szó, hanem arról, hogy időről időre muszáj átalakítani az ellátórendszer szerkezetét, de nem négy napot, azaz két munkanapot hagyva erre, hanem alaposabb szakmai előkészítéssel.
Kincses Gyula kitért arra is, hogy a jelenlegi ellátórendszer széttagoltságát nem lehet úgy megszüntetni, ha az egyes szakmákat izoláltan, külön-külön kérik javaslatok kidolgozására. A szakmák saját struktúrájuk megőrzésében érdekeltek, ezért ez a módszer inkább a jelenlegi struktúra konzerválásához, bővítéséhez vezet, nem pedig átláthatóbb, igazságosabb, korszerűbb szerkezethez – magyarázta az elnök a lapnak.