Év végi elemzés Lénárd Rita belgyógyász-főorvossal, az 1001 orvos hálapénz nélkül nevű Facebook-csoport tagjával.
2018-ban a Honvédkórház sürgősségijén mutatkoztak meg leglátványosabban az évtizedek óta szőnyeg alá söpört problémák. Az i-re a pontot Zacher Gábor augusztus végi felmondása tette fel, ami után akkora botrány kerekedett, hogy benne volt a levegőben, mélyreható változások kezdődhetnek. Lénárd Rita, a több ezer tagot számláló 1001 orvos hálapénz nélkül Facebook-csoport adminisztrátora is érezte a változás szelét, ami aztán mégis elmaradt - írta a 24.hu.
Azt hittük, lesz egy olyan összefogás a sürgősségi szakmában, ami nagyobb változást kényszerít ki. Nem lett, mert továbbra sem képes összefogni az orvostársadalom – mondja ki ítéletét a belgyógyász-főorvos, aki szerint a rendszerszintű változáshoz az kellene, hogy az orvosok felmondják az önként vállalt túlórát. „Ha ez megtörténik, 24 órán belül bezár a bazár”, és nem lehet félmegoldásokkal betömködni a rendszer repedéseit.
Lénárd Rita azonban hangsúlyozza, hogy éppen azért, mert a sürgősségi ellátás a teljes egészségügyi rendszer hibáit leképezi, nemcsak az ország legnagyobb sürgősségi betegellátó osztálya (SBO) került a tönk szélére, hanem az egész ellátási forma küszködik. A sürgősségi ellátásnak Magyarországon nincs megfelelő háttere: sem a beáramláskor, mert az alapellátás finoman szólva sem működik jól, sem az ürítéskor, mert hiányzik a háttérosztályok problémamentes működése. Befelé kontrollálatlanul áramlik a betegtömeg, kifelé viszont nem tud ürülni, magyarázza Lénárd Rita az SBO-k keserves gyakorlatát.
Az újonnan felálló Kásler-minisztérium sem tudta takargatni a problémát, valamit lépnie kellett. Az év végére állt össze az a koncepció, aminek célja, hogy megszűnjön a több órás várakozás, és gördülékenyebb legyen az ellátás. A január 1-jén életbe lépő, 59 intézményben működő „új sürgősségi ellátási rend” szerint kötelező lesz a triázs alkalmazása (a triázsról bővebben itt írtunk), egy diszpécser foglalkoztatása, aki összeköti a beteget az ellátóval, és az akut alapellátási egység felállítása, ahova a kevésbé súlyos eseteket küldik.
Helyrebillen ettől az intézkedéscsomagtól a botrányoktól tépázott, sebtében megjavítani akart sürgősségi ellátás? Aligha, mondja Lénárd Rita, mert a sürgősségi ellátás reformját nem elég csak a sürgősségi ellátás reformjával elintézni, az egész egészségügyi rendszert át kell alakítani.