A textil-, a gyógyszer, a gépek, illetve a számítógép és az elektronikai termékek gyártásában csökkenéssel számolnak.
Emelkedett, ezzel elérte a 2008 őszi, a válság kitörését közvetlenül követő időszak szintjét az áprilisi konjunktúra-index, ám ez még messze van egy kiegyensúlyozott gazdasági helyzetet jellemző mutatótól. Ráadásul azt sem lehet még megítélni, hogy tartós javulásról van szó, vagy átmeneti kiugrásról – összegezte tavaszi feldolgozóipari konjunktrúratesztjének eredményeit tegnap a Kopint-Tárki.
A kutatóintézet megállapításai szerint a konjunktúra barométer a januári 31 pontról áprilisban 54-re, a bizalmi index 40 pontról 53 pontra emelkedett. Ez komoly változásokat mutat az ágazatban, hiszen a jelenlegi helyzetet és a kilátásokat mérő indikátorok mindegyike elmozdult a tavaly téli mélypontról, s ha növekedést nem is, de legalább a zuhanás végét jelzik – olvasható a nepszava.hu portálján.
A mutatók hirtelen felívelését a kutatóintézet ágazati előrejelzése nem támasztja alá teljes egészében. A rendelésállományok több szférában is csökkentek az év elején, a termelés pedig – az elmúlt év azonos időszakához képest - a legtöbb ágazatban visszaesett. A közeljövőben csak a vegyi anyagok és termékek gyártásában lehet növekedés, míg a járműgyártás, a villamos-berendezés-gyártás, a fafeldolgozás, a papírtermékek gyártása és a nyomdai tevékenység alágban stagnálhat a termelés – vélekedik a kutatóintézet. A textil-, a gyógyszer, a gépek, illetve a számítógép és az elektronikai termékek gyártásában pedig csökkenéssel számol a Kopint-Tárki.