• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Most már globálisan sincs hiány a vakcinákból

Lapszemle 2022.02.24 Forrás: vg.hu
Most már globálisan sincs hiány a vakcinákból

A WHO mintegy 436 millió adag oltóanyag szétosztására volt kész, ám csak 100 millió adagra tartanak igényt az alacsony jövedelmű országok.

A vakcinák tárolásához szükséges hűtési kapacitás és az oltásokkal kapcsolatos szkepticizmus is szerepet játszik abban, hogy januárban először fordult elő, hogy a Gavi és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közös programja, a Covax több dózissal rendelkezett, mint amennyit az alacsony jövedelmű országok igényeltek. A február közepén nyilvánosságra hozott dokumentum szerint a szervezet mintegy 436 millió adag oltóanyag szétosztására volt kész, ám csak 100 millió adagra tartanak igényt az alacsony jövedelmű országok május végéig - írta a Reuters nyomán a vg.hu.

A program indulása óta ez a 14. disztribúciós kör, ám ez az első alkalom, amikor a kínálat meghaladja a keresletet. Ugyanakkor a Gavi szóvivője szerint ez még nem jelenti azt, hogy sikerül bezárni az oltottsági szakadékot a fejlett és a fejlődő világ között, így most az oltási programok gyors végrehajtásában kell segíteni a szegényebb országokat. Erre azért is szükség van, mert enélkül újabb mutációk jelenhetnek meg a kevésbé átoltott területeken.

Szerdán a nigériai Abujában kezdődött csúcstalálkozó az oltóanyagok szétosztása kapcsán, többek között az Afrikai Unió részvételével, mely rávilágított arra, hogy noha az afrikai országok jelentős mennyiségű tapasztalattal rendelkeznek az olyan halálos betegségek terén, mint az ebola vagy a malária, az oltási programhoz szükséges infrastruktúra nem áll rendelkezésre. Különösen a hűtési és mélyhűtési kapacitás hiányos, ami nehezíti a vakcinák tárolását és szétosztását a kontinensen.

Tovább fokozza a problémát, hogy az utóbbi időben a Covax számára felajánlott leggyakoribb oltóanyag a Pfizer vakcinája lett, mely esetében különösen fontos a mélyhűtés, szemben a korábbi adományokat domináló AstraZeneca-vakcinával. További részletek  cikkben