• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Most több nővér távozik az országból

Lapszemle Forrás: Világgazdaság Online

Az ápolók körében az utóbbi idők legjelentősebb migrációjának lehetünk tanúi.

Az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) nyilvántartása szerint 2007 óta először tavaly nem nőtt, hanem csaknem száz fővel csökkent azoknak az orvosoknak a száma, akik külföldi munkavállaláshoz kértek hatósági bizonyítványt. Ez ugyan még mindig azt jelenti, hogy 1108 doktor távozott az országból – szemben a 2011-ben elvándorolt 1200 orvossal –, de legalább a fiatal szakemberek körében csökkent a migrációs hajlandóság – olvasható a Világgazdaság – online oldalán.

A Magyar Rezidens Szövetség elnöke úgy vélekedett, hogy miután az utolsó negyedévig még fokozódó volt az elvándorlás üteme, és az csak az után tört meg, akkorra váltak érezhetővé a bérintézkedések hatásai, elsősorban a fiatalok számára. Az ő fizetésük emelkedett ugyanis tavaly a leginkább, januárig visszamenőlegesen 50 %-kal, bruttó 65 ezer forinttal, és ők azok, akik részt vehetnek az úgynevezett Markusovszky Ösztöndíj-programban.

Papp Magor szerint ugyanakkor egyértelműen látszik, hogy ha a kormány nem fogja tudni biztosítani ezt a bérszínvonalat a szakorvosoknak is, akkor mindez csak átmeneti megoldásnak jó, és ha az érintettek már nem élvezik az ösztöndíjat, a migrációs folyamatok újra felerősödhetnek. Ezért a Rezidens Szövetség az idei bértárgyalásokon azért fog küzdeni, hogy az ösztöndíj összege épüljön be a szakorvosi bértáblába.

A bérrendezés folytatásában, a diplomás ápolók bérének rendezésében bízik a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is. Balogh Zoltán elnök úgy véli, ez az egyetlen esély arra, hogy itthon tartsa a magasan képzett, nyelveket beszélő nővéreket, akik iránt egyre nagyobb a kereslet Skandináviából, Ausztriából és Németországból. Nem csoda, hogy míg 2011-ben 314, 2012-ben már 518 nővért sikerült elcsábítaniuk az egyre nagyobb számban megjelenő munkaerő-közvetítőknek, hiszen az ápolók nyugaton a hazai fizetéseknek legalább 3-4-szeresét, de a hiányszakmákban akár tízszeresét is megkereshetik – tette hozzá az egészségügyi szakdolgozói kamara elnöke. A szakdolgozói kamara elvárása a kormánnyal szemben az, hogy az idén a diplomás ápolók is kapják meg azt a valamivel több, mint 30 ezer forintos béremelést, amiből tavaly egyedül éppen ők maradtak ki az egészségügyi dolgozók közül – írja a portál.