Az orvosi kamara elnöke úgy véli, a korlátlan anyagi felelősség elviselhetetlen lett volna az orvosoknak.
A műhibaperekkel foglalkozó ügyvéd szerint kivételez az egészségügyi dolgozókkal az új Munka törvénykönyve. A tervezett módosítás szerint ugyanis ha egy orvos vagy egy ápoló súlyos gondatlanságot követ el, a kórház legfeljebb négy havi fizetését vonhatná le, miközben az eredeti jogszabály szerint teljes felelősséggel tartozott volna. Az orvosi kamara elnöke szerint helyes és indokolt a módosítás – írja a Kossuth Rádió, Krónika című műsorában elhangzottak nyomán a hirado.hu portálja.
A júliustól hatályos új Munka törvénykönyve eredeti változata szerint a kórház a teljes kártérítési összeget továbbháríthatta volna a hibázó orvosra, amennyiben mulasztása, hibája „súlyosan gondatlan károkozásnak" minősül. A műhibaperekkel foglalkozó Ábrahám László ügyvéd szerint pánik alakult ki az orvosok között a jogszabály miatt, ezért sikeres lobbizással elérték: az úgynevezett egészségügyi salátatörvény - elfogadása esetén - úgy módosítsa a még hatályba sem lépett új Munka törvénykönyvét, hogy súlyosan gondatlan esetben is csak négy havi fizetésükig terheli kártérítési kötelezettség az egészségügyi dolgozókat.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke – utalva az orvosi fizetésekre – úgy véli, a korlátlan anyagi felelősség elviselhetetlen lett volna az orvosoknak, ugyanakkor – tette hozzá – a beteget nem éri hátrány, hiszen megkapja a kártérítést, csupán a kifezetés terhén osztozik az elkövető, a munkáltató és a biztosító között.
Ugyanakkor Ábrahám László ügyvéd úgy látja: az egészségügyi szakma sikerrel elérte, hogy a jövőben se terhelje teljes anyagi felelősség az érintetteket súlyosan gondatlan esetben sem. Ez így kivételezés, a többi szakmával, munkavállalóval szemben megkülönböztetés, részrehajlás – emelte ki az ügyvéd.