Az egyik legaggasztóbb mutáció az Aedes aegypti, azaz az egyiptomi csípőszúnyog begyűjtött példányainak mintegy 78 százalékában jelent meg.
Az ABC News a Science Advances című szaklapban szerdán megjelent tanulmány alapján arról ír, hogy olyan „szuperszúnyogok” fejlődtek ki, amelyek ellenállnak a rovarirtó szereknek - idézte a cikket az rtl.hu.
A japán Nemzeti Fertőző Betegségek Intézetének kutatói Vietnám és Kambodzsa dengue-lázzal érintett területein élő szúnyogokat vizsgáltak, és megállapították, hogy olyan mutációkat hordoznak, amelyek erős rezisztenciával ruházzák fel őket a gyakori rovarölő szerekkel szemben.
A tanulmány szerint az egyik legaggasztóbb mutáció az Aedes aegypti, azaz az egyiptomi csípőszúnyog begyűjtött példányainak mintegy 78 százalékában jelent meg. Ez egyik leghírhedtebb szúnyogfaj, amely a dengue-lázat, a sárgalázat és a Zika-vírust is terjeszti.
Az eredmények komoly veszélyt jelenthetnek a fertőző betegségek elleni védekezésben. Számos egészségügyi kezdeményezés támaszkodik a piretroidokra és más rovarölő szerekre a szúnyogok által terjesztett fertőzések visszaszorítása érdekében, különösen azok esetében, amelyek ellen nincs védőoltás. Ilyen például a dengue-láz is.