• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Műtét vagy gyógyszer? Pro és kontra

Lapszemle Forrás: zalaihirlap.hu

A műtétes abortusz esetében az eszközhasználat miatt fennáll a fertőzésveszély, s ritkán előfordul a méhfal átszakadása.

A napokban méretes hullámokat keltett a közéletben az abortusztabletta bevezetésének kérdése. A készítmény használatát a WHO biztonságos módszerként ajánlja, Svédországban például az abortuszok több mint felét evvel végzik el – írja a zalaihirlap.hu portálja.

A tablettát számos ország alkalmazza, számos nem. Mi az utóbbiakhoz csatlakoztunk, hiszen a gyógyszer hazai regisztrálását követő felhangok nyomán Szócska Miklós államtitkár közölte: a tabletta kapcsán olyan mértékű szakmai vita alakult ki, amely nem megnyugtató és nem rendezhető, ezért úgy döntöttek, a készítmény beszerzésére, OEP általi támogatására, forgalmazására nem kerül sor.

A készítmény bevezetésének lehetősége nem most került szóba első ízben. Korábban a szegedi női klinika, a WHO kutatóközpontjaként, részt is vett a tabletta gyakorlati kipróbálásában. Több száz terhességmegszakítás zajlott a készítmény különböző dózisú alkalmazásával. E munkának részese volt dr. Vajda György szülész-nőgyógyász, aki azóta már a Zala Megyei Kórház osztályvezető főorvosa.

A tabletta körül kialakult vita a szakember számára azért furcsa, mert olyan, mintha azon vitatkoznánk, hogy a halálbüntetést villamosszékkel avagy lefejezéssel hajtsuk-e végre... - említ egy kissé drasztikus, ám plasztikus párhuzamot a jog területéről dr. Vajda György, aki hozzátette azt is, a kérdés tehát nem elvi, pusztán a kivitelezés módját vitatja, az eredmény ugyanaz, a terhesség megszakítása...

Márpedig az ideális a nem kívánt terhességek megelőzése volna – hangsúlyozta a szakember.

A terhesség idő előtti megszakítása mindenféleképpen természetellenes cselekedet, hiszen szembe kell menni a női szervezetben zajló folyamatokkal. Ennek a formája lehet a hagyományos műtét, a vákuumos ürítés és a tabletta - folytatta a szakember. Utóbbi alkalmazása két lépcsőben történik. Először olyan tablettát kell bevenni, ami blokkolja a terhességet védő progeszteron hatását. Pár nap múlva pedig egy másik tablettát kap a páciens, ami megnyitja a méhszájat, serkenti a méhen belüli összehúzódást, s gyakorlatilag a spontán vetéléshez hasonló állapotot vált ki – emelte ki dr. Vajda.

A medicinában 100%-os hatékonyságú szer nem létezik. Azok a nők, akiknél a méh gyorsan és könnyen kiürült, maximálisan elégedettek voltak a tablettás módszerrel, ugyanakkor akadtak, akiknél ez a folyamat nem volt zavartalan. Az emberi szervezet gyógyszerek hatását leküzdő képessége eltérő, így előfordult, hogy a páciens több napon át is küszködött a terhességmegszakítással. Mivel azonban a magzati szövetek még akkor sem távoztak maradéktalanul, végül a hagyományos abortuszhoz hasonló procedúrát (narkózis, méhszájtágítás, műszeres ürítés) is alkalmazni kellett – szögezte le a szakember.

Ennek ellenére, különösen a néhány hetes terhességek esetében, szakmailag támogatható lett volna a gyógyszer szabályozott bevezetése, hiszen egy újabb alternatívát képvisel. Nem csodaszer, nem váltja ki egyértelműen a hagyományos abortuszt, de megvannak a maga előnyei – fűzte hozzá a főorvos, aki úgy vélte talán azért nem kívánják bevezetni a készítményt, mert nem volna jó üzenet, nem a felelősségérzet megerősítése irányába hatna. A nőkben azt a képzetet keltheti, hogy csak bekapok egy tablettát, s máris megszabadulok a nem kívánt terhességtől, ám ez közel sem ilyen egyszerű...

Más megközelítés szerint a tabletta saját kezű bevétele inkább felerősíti a döntés súlyát. Amúgy hazánkban csökkenő tendenciát mutat az abortuszok száma. A WHO felmérései szerint a tablettát alkalmazó országokban sem növekedett. A gyógyszer ennek ellenére a honi közkórházakba nem nyer bebocsátást, ám magánklinikán alkalmazzák, s az is megesik, hogy Bécsig utaznak érte a nők.

A főorvos felhívta a figyelmet a tablettával való visszaélések kockázatára is. A hatósági út megkerülésével végrehajtott terhességmegszakítás Magyarországon bűncselekménynek számít, s többéves szabadságvesztéssel sújtható. Az a nő pedig, aki a saját magzatát hajtja el, vétséget követ el, s egy évig terjedő börtönnel büntethető.

Nem csak emiatt volna azonban életveszélyes dőreség az interneten vagy kéz alatt beszerzett gyógyszerrel kísérletezni önmagunkon. Hanem azért is, mert semmi garancia nincs arra, hogy az így beszerzett tabletta nem hamisítvány. Az eredmény ugyanaz, a terhesség megszakítása, csak a kivitelezés módja más – hangsúlyozta a szakember.