Az új vizsgálat segíthet annak a meghatározásában, hogy az élet mely szakaszában a legkárosabb a cukor fogyasztása.
Az már széles körben ismert, hogy a cukor negatív hatásokkal jár az egészségre nézve, főleg az anyagcsere viszonylatában. Mint a Gizmodo kiemeli: néhány kutatás korábban úgy találta, a túl sok hozzáadott cukor különösen rossz hatással lehet a szervezetre annak korai fejlődési fázisában, az anyaméhben és a szoptatás idején egyaránt. A hosszútávú hatásokról azonban eddig nem sok szó esett - idézte a cikket a hvg.hu.
Utóbbi megfigyelését az is nehezíti, hogy rendkívül hosszú, több évtizedes vizsgálatot igényel. Tadeja Gracner, a Dél-kaliforniai Egyetem kutatója kollégáival azonban talált módot a megfigyelésre: több mint 70 évvel ezelőtt, a második világháborúban ugyanis az édes ételek és az édességek úgy általában szigorúan szabályozva voltak az Egyesült Királyságban, korlátozva, hogy egy lakos mennyit fogyaszthat ezekből. A szakemberek a UK Biobankban lévő adatokat elemezték, összevetve az egészségi állapotát azoknak az embereknek, akik közvetlenül a korlátozás előtt és után fogantak.
Mint a Science folyóiratban megjelent eredményekből kiderül: a korlátozás idején születő személyeknél számottevően kisebb volt a 2-es típusú diabétesz és a magas vérnyomás kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik közvetlenül utána jöttek a világra.
Számszerűen a kora életkorban történő alacsonyabb cukorbevitel 20 százalékkal csökkentette a magas vérnyomás, és 35 százalékkal a cukorbetegség kockázatát – summáznak a kutatók. Az új vizsgálat segíthet annak a meghatározásában, hogy az élet mely szakaszában a legkárosabb a cukor fogyasztása. A tanulmány szerint a kockázat csökkenésének egyharmada az anyaméhben történő expozíciótól függ.