Sokszor csak akkor fordulunk segítségért, amikor a környezetünk már elfárad abban, hogy támogasson.
Mind a temetkezési szokásokban, mind pedig a gyász kezelésében jelentős változásokat hozott az elmúlt évszázad. Ahogy a régi hagyományok elkoptak, az emberek egyre inkább magukra maradtak fájdalmukkal, amit sokan csak szakértő segítségével képesek feldolgozni. A temetkezésnél pedig a gazdasági és praktikus szempontok kerekedtek felül, ezért például a koporsós temetés helyett ma már az emberek többsége a hamvasztást választja. Az elmúlt száz évben megváltozott a gyászkezelés, egyre többen fordulnak szakemberhez, és a segítő csoportok is népszerűek – olvasható az mno.hu portálján.
Singer Magdolna gyásztanácsadó kiemelte: korábban a normál gyászhoz nem volt szükséges a professzionális segítség, mert a közösség feladata volt „megtartani" a veszteséget elszenvedett családot, a gyászoló személyeket. Ezt nagyon jól szolgálták a pontosan meghatározott rítusok, a kialakult tradíciók. Most, hogy ezeket elveszítettük, sokkal inkább előtérbe kerültek az egyéb lehetőségek, azonban a halál, a gyász tabu volta miatt ma sem túlságosan jellemző a segítségkérés gyász esetén.
Súlyosabb esetben, amikor a gyász akadályozza a mindennapi életvitelt, a gyászoló nem tud aludni, enni, dolgozni, akkor hamarabb fordulnak segítségért – fejtette ki a gyásztanácsadó. Ilyenkor igen hatékony segítséget nyújtanak a sorstárs gyászfeldolgozó csoportok, amelyeket gyászcsoportvezetők, gyásztanácsadók vezetnek önkéntesen.