• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nálunk kevesen kértek emlőeltávolítást

Lapszemle Forrás: Népszabadság Online

A mellrák genetikai szűrését ajánlják, 16 éve végzik is Magyarországon, de a radikális operáció kapcsán megosztottak a szakemberek.

A hazai egészségügyben 16 éve végzik azt a genetikai vizsgálatot, amely nyomán Angelina Jolie bejelentése melleinek eltávolítását - nyilatkozta Oláh Edit genetikusprofesszor, az Országos Onkológiai Intézet molekuláris genetikai osztályának vezetője – olvasható a nol.hu portálján.

Eddig 9000 beteg adatait gyűjtötték össze. Magyarországon a mellrákkal kezelt nők 5%-a, a petefészek-daganatok 11%-a, a férfiemlőrákos esetek harmada hozható összefüggésbe a BRCA gén mutációjával. A megbetegedésre jellemző, hogy a nem örökletes esetekben 49 – pluszmínusz öt – éves korban alakulhat ki a mellrák, az említett génhibás betegeknél viszont ez a korhatár egy évtizeddel korábbra tolódhat. Idehaza a genetikai mutációt hordozók száma legalább 15–20 ezer lehet, vagyis a népesség szintjén ritkának számít – jegyezte meg a professzor asszony.

Az onkológiai intézet genetikusai több száz esetben azonosították eddig ezt a mutációt. Csak nagyon kevesen vették igénybe mindmáig a megelőző petefészek- vagy emlőeltávolítást. Ennek az is az oka, hogy az elmúlt tizenöt évben a hazai onkoteamek, amelyek egy-egy beteg kezeléséről döntenek, nem támogatták ezt a radikális megoldást: a szoros betegkövetést, a rendszeres szűrést sokkal fontosabbnak tartották. Egy ideje viszont már hetente van olyan eset, amelynél kifejezetten a radikális szerveltávolító műtét mérlegeléshez kérik a vizsgálatot.

Oláh Edit is elismeri, hogy a szűrés nem annyira hatékony megoldás, mint a radikális, megelőző műtét. De azt is számba kell venni, hogy ha valaki ilyen gént hordoz, és ennek következtében el kell távolítani a mellét és/vagy a petefészkét, annak nem könnyű feldolgoznia ezt az információt. A beavatkozás nem is kockázatmentes, és csak 95%-kal csökkenti a rák kialakulásnak rizikóját. Ráadásul az ilyen szerveltávolító műtéteknek vannak kellemetlen mellékhatásai is, mint például a klimax.
Talán Angelina Jolie is várhatott volna egy kicsit a radikális beavatkozással, hiszen több gyereket is szült, s a kihordott terhesség és a szoptatás védőtényező a betegség ellen – vélekedett a genetikus. Azaz lehet, hogy ki sem alakult volna nála a betegség. A génhiba nem azt jelenti, hogy mindenképpen bekövetkezik a mellrák, pusztán azt, hogy nagyobb a kockázata – mutatott rá a professzor asszony.

A hazai onkológusokat megosztja, hogy van-e értelme megelőzés céljából a radikális mell-, illetve petefészek-eltávolításnak. Közülük sokan nincsenek meggyőződve arról, hogy ezzel valóban véglegesen megelőzik-e betegséget. Az ellenzők szerint elég néhány emlősejt visszamaradása ahhoz, hogy a rák kiújuljon.