Magyarországon a várható élettartam öt év alatt átlagosan 1,7 évvel csökkent az Eurostat adatai szerint.
Dr. Peter Attia azt mondja, ha túl akarjuk élni a várható életkorunkat, mégpedig viszonylag jó formában, akkor keményen meg kell dolgoznunk érte – apró, egymásra épülő változtatásokkal. Ehhez nyújt hátteret és segítséget a Végigélni című könyvében - írja a hvg.hu.
Az orvostudomány ma minden korábbinál hatékonyabban kezelni tudja a törött lábat és a lőtt sebet, és ahogy az elmúlt években láttuk, még a járványokon is gyorsan fogást talál. De az olyan hosszú távú betegségek ellen, mint a rák, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek vagy az Alzheimer-kór, már kevésbé hatékony. Pedig nagy eséllyel épp ezek a betegségek várnak ránk életünk utolsó évtizedeiben.
Magyarországon a várható élettartam öt év alatt átlagosan 1,7 évvel csökkent az Eurostat adatai szerint. Míg a 2017-ben születettek arra számíthattak, hogy átlagosan 76 éves korukig élnek, a 2021-ben születettek már csak 74,3 évet remélhettek – az Európai Unióban ez utóbbi 80,1 év. Vagyis nem állunk túl jól, egyéni szinten pedig nagyon sok tényező befolyásolhatja azt, hogy meddig élünk, és ebből hány évet egészségben.
Azt, hogy a magyar egészségügy korántsem az a biztos védőháló, mint amiben a társadalombiztosítást lelkiismeretesen fizető állampolgár reménykedik, egyre többen veszik adottnak. A statisztikákból pedig visszaköszön az is, hogy a magyarok egészségi állapota nagyon is sok feladatot tudna adni az egészségügynek, ha az elbírna ezekkel: az elhízás, az alkohol, a dohányzás, a stressz és a tespedés is szedi az áldozatait. A Központi Statisztikai Hivatal szerint egy átlag magyar már évekkel a nyugdíjba vonulás előtt lerobban.
A hosszú éS egészséges élet titkát kutató, és az ez irányú ismeretterjesztést missziónak tekintő Dr. Peter Attia jegyzetekkel és szakirodalommal együtt csaknem 500 oldalas Végigélni című könyve az orvostudomány mai állapotából kiindulva meglehetősen sötét képet fest arról, hogy mit várhatunk az egészségügytől a nyugati világban. Röviden: elnyújtott betegeskedést és kiszolgáltatottságot.
További részletek a cikkben.